ДЕВОЈЧИЦА СИ И ВОЛИШ ХОКЕЈ? Можеш да га тренираш и у Београду (ФОТО)
СХЛС и ИИХФ праве дводневни показни камп у којем ће бити 50-так младих хокејашица из свих српских клубова и окружења.
Београд и ледена дворана СРЦ „Ташмајдан“ предстојећег викенда, 8. и 9. октобра биће један од неколико десетина домаћина Светског викенда хокеја на леду за девојчице, у организацији Савеза хокеја на леду Србије и уз подршку Међународне хокејашке федерације (ИИХФ).
Овај дводневни показни камп окупиће близу 50 младих хокејашица из свих српских клубова и окружења, а истовремено представити основе „најбрже колективне игре на свету“ свим осталим заинтересованим девојчицама које желе да науче да клизају и играју хокеј. Светски викенд хокеја на леду за девојчице одржава се шесту годину заредом паралелно у различитим срединама широм планете, док ће Београд и Србија други пут узети учешће у овом глобалном пројекту Међународне хокејашке федерације који се сваке године организује у преко 300 градова из 30 различитих светских држава.
- "World Гирлс Ице Hockey Weekend" је глобална акција ИИХФ којом ћемо стати раме уз раме са светским хокејашким силама. Истовремено, пробудићемо свест и код самих клубова, како би они дали још већи акценат привлачењу девојчица у своје редове, јер је то између осталог један од најважнијих циљева развоја у Међународној хокејашкој федерацији. И оно што је веома битно, овим викендом желимо да привучемо што већи број нових девојчица на клизалишта, да уз медијску подршку пробудимо свест родитеља да оне пре свега дођу да науче да клижу, а потом, уколико то желе, почну да се баве хокејом на леду као једним врло динамичним, интересантним и прелепим спортом - сматра Урош Брестовац, координатор развоја женског хокеја при Савезу хокеја на леду Србије и тренер суботичког Спартака.
До сада је кроз овај програм прошло неколико десетина хиљада девојчица чиме је хокеј на леду значајно приближен женској популацији. Женски хокеј је један од најважнијих аспеката развоја хокеја како у свету тако и код нас. Иако је у Србији овај сегмент хокеја још увек у повоју, константан раст броја девојчица из сезоне у сезону доказ је да домаћи клубови и Савез иду правим путем у његовом развоју.
- Пошто још увек нема довољно девојчица у клубовима, оне за сада и даље тренирају са дечацима свог или нешто млађег узраста. Зато се клубови труде да међусобном сарадњом, уз подршку Савеза, на месечном или кварталном нивоу учествују у заједничким акцијама којима ћемо им обезбедити што већи број заједничких тренинга и утакмица, што су услови даљег напретка - каже он.
Брестовац наглашава да у Србији већ сада постоји више њих који играчким квалитетима стоје раме уз раме са дечацима свог узраста и које би школовањем у иностранству и стипендирањем могле да у будућности буду лидери овог пројекта, с обзиром да се у водећим хокејашким земљама у свету, попут Канаде и САД, женски хокеј посебно вреднује и стимулише као главни сегмент развоја „најбрже колективне игре на свету“.