Година рекорда Београдског маратона
За Београдски маратон 2024. била је година рекорда, јер је на свих пет тркачких догађаја оборен рекорд по броју учесника.
Према речима директора Београдског маратона Дарка Хабуша, ове сезоне на улицама нашег главног града на свим тркачким манифестацијама укупно је било 25.000 учесника.
- Морамо да будемо поносни на све што смо урадили - задовољно констатује Хабуш. - Ако конкретно говоримо о 37. Цомтраде Београдском маратону, имали смо повећање по броју учесника за чак 33 одсто, док је трка Белграде 10К донела раст од 32 одсто. Женска трка је 25 одсто била масовнија, а Београдски полумаратон имао је за 20 одсто већи број тркача него прошле године.
Хабуш је истакао да је тако рапидном напретку пре свега допринео квалитет организације, али и однос према тркачкој заједници који је пун искрености и међусобног поверења.
- То је нешто што треба да буде основа даљег раста, али не само у односу са тркачима, који јесу наш најбитнији део, него и свим партнерима који су видели свој интерес у томе да буду уз Београдски маратон и да заједно правимо и градимо један истински београдски бренд. Само заједничким снагама, као снажан тим, уз изражен тимски дух градићемо бољу будућност. Појединац може само донекле да пружи допринос, али без правог тима и свеопште подршке не могу да се померају границе. Наша је срећа да имамо подршку Града Београда и Министарства спорта, који су нам ветар у леђа, али и свих наших партнера који су на прави начин препознали све оно што радимо.
О квалитету трка које организује Београдски маратон највреднији суд ове године дала је Светска атлетика, доделивши му свој престижни сертификат:
- Испуњавамо све стандарде које пред нас поставља Светска атлетика са којом заиста имамо изванредну сарадњу и комуникацију. Преко хиљаду уличних трка се годишње организује у свету, а Београдски маратон је међу 100 најквалитетнијих. Дакле, припадамо елити и то је заиста резултат вредан пажње.
И сарадња са Српским атлетским савезом од ове године подигнута је на много виши ниво:
- Суштински, ми једни без других не можемо. Не да не можемо, него не треба да радимо једни без других. Направили смо заиста добре релације са челницима Српског атлетског савеза, па су и они увидели интерес да кроз Београдски маратон организују своја државна првенства у тркама на 10, 21 и 42 километра. То је несумњиво знак да ми радимо нешто добро. Отворили смо врата Савезу да на најквалитетнији начин могу да представе најбоље домаће такмичаре на средњим и дугим пругама, а са друге стране, кроз сарадњу са њима Београдски маратон је добио прилику да на квалитетнији начин комуницира са европским и светским атлетским институцијама и тако додатно подиже свој имиџ и углед у свету.
Круна те одличне сарадње валоризована је на најбољи могући начин, пошто ће Београдски маратон 2027. године, на обележавању великог јубилеја – 40 година постојања, бити организатор Европског првенства у маратону, полумаратону и трци на 10 километара.
- Овај шампионат Старог континента у трчању добијен је и на основу чињенице да ће се непосредно након тога у Београду одржати EXPO, да ће наша земља бити центар света. Тема те велике међународне изложбе је између осталог и спорт, а Београдски маратон као најмасовнији спортски догађај у Србији битан је чинилац у систему спорта наше земље. Уверен сам да ће Београдски маратон после 2027. године бити потпуно другачији догађај из перспективе странаца који ће долазити у нашу земљу. Очекује се 10 хиљада такмичара из иностранства и исто толико тркача из наше земље и сигуран сам да након тога Београдски маратон у годинама које буду долазиле неће имати мање од 20 хиљада учесника.
До одржавања наредног, 38. Цомтраде Београдског маратона остало је тачно 100 дана. Хабуш има јасну визију када су циљеви у питању. Он не крије да је жеља да на свим тркама у организацији Београдског маратона број учесника премаши цифру од 31 хиљаде тркача.
- Циљ нам је да благо растемо, да не правимо нагле скокове иако бисмо то могли. Скоро све наше трке су распродате пре њиховог почетка, а ако бисмо омогућили неограничен број стартнина, бројке би сигурно биле и веће, али их ограничавамо из разних разлога. Једна од ставки је целокупна логистика која мора да се припреми шест, седам месеци раније за сваку трку. Са друге стране, желимо да и технички сваки догађај доведемо до перфекције или нечему што је најближе томе, односно да оно што пружамо на стази тркачима, буде нешто због чега ће се они сваки пут враћати београду и тркама у организацији Београдског маратона - рекао је Хабуш. - Главни фокус биће да повећавамо број људи који че радити у организацији догађаја, да техничке детаље унапредимо до максимума и да доживљај на стази буде заиста нешто посебно за све тркаче и да тај осећај сви они шире даље. Време је потребно да Београдски маратон у сваком смислу и даље расте, а године које су испред нас ће то и показати. Трудимо се да идемо у корак са свим новитетима како бисмо на најбољи могући начин дочекали 2027. годину када ћемо бити центар европског трчања, а после тога Београд више неће бити исти.