КИК БОКСЕР ИМА ПОРУКУ: Нисмо свесни шта нам све друштвене мреже доносе
Адријан Вуковић причао о манама дигиталног насиља.
Кикбоксер Адријан Вуковић, из кикбокс клуба "Звонко Осмајлић" оштро критикује друштвене мреже. Иако и сам има профиле на неколико сајтова, он их користи за забаву и комуникацију са родбином и пријатељима, али не сматра да је то добар начин да корисници покажу своје квалитете.
ГОРАН ИВКОВИЋ: Некадашњи одбојкаш сада у служби деце и против насиља на Интернету (ФОТО)
КИК БОКС ШАМПИОНКА УПОЗОРАВА: Деца крију од родитеља да су на друштвеним мрежама (ФОТО)
Да ли сте били жртва дигиталног насиља?
- Хвала богу нисам, али сам сигуран да је достањих присутно и да људи понекад нису свесни шта све друштвене мреже доносе. Мора се бити обазрив према свему кад је интернет у питању и водити рачуна шта коме пишете. Користим фејсбук и инстаграм и никад не прихватам особе које лично или макар из неке приче не познајем.
Шта саветујете деци која су била у тој ситуацији?
- Тужно је што родитељи све више деци која су на почетку школовања дозвољавају да користе друштвене мреже. Они су мали па нису у потпуности упознати са свиме што интернет доноси. Када је реч о старијима, они ипак имају колико толико знања како интернет и друштвене мреже функционишу али свакако је најбољи савет да не откривају превише тога о себи, да не стављају где путују, у ком кафићу седе и тако даље.
Колико је насиље присутно на друштвеним мрежама?
- Као што сам рекао, нисмо свесни колико је то заступљено, нажалост. Сви морамо бити на опрезу.
Који најувредљивији коментар сте добили?
- Не памтим, обично су то шаљиви коментари које добијам од добрих пријатеља. У листи пријатеља немам особе које не познајем, па је и то разлог што се нисам сусрео са непожељним коментарима.
Да ли имате дете у свом окружење које је свакодневно на друштвеним мрежама?
- Да, хтели не хтели увек имате неко дете у свом окружењу. Имам комшију, можда десет година има, знам да се 'не скида' са интернета. Не знам да ли има профил на друштвеним мрежама, али знам да константно држи телефон у рукама, па не сумњам да се није упустио у друштвене мреже. То уопште није добро.
Шта бисте рекли најмлађима да никако не каче на друштвене мреже?
- Као што сам напоменуо, слике породице, путовања. То увек може бити лака мета за лопове.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца.
ПРИХВАЋЕН ИЗАЗОВ: Оборио је Кличка, а сада га очекује нови СПЕКТАКЛ (ФОТО)