ОЛИМПИЈСКИ САВЕЗ СРБИЈЕ О СТАЗИ ЗА ВЕСЛАЧЕ НА ШОДРОШУ: Неће угрозити природу, најпознатије регатне стазе налазе се у заштићеним резерватима, попут Луцерна
Важно за Нови Сад.
Изградња веслачке стазе на Содрошу у Новом Саду има велики потенцијал не само за веслачке спортове, већ и за све грађане али и укупан развој града, потврдила је у разговору за НС Уживо Драгана Саратлић из Олимпијског савеза Србије.
МИНИСТАР УДОВИЧИЋ У ПОСЕТИ ШУМАДИЈИ: Да омогућимо нашој деци што квалитетније услове
ИСТОРИЈА ЈЕ ИСПИСАНА У БЕОГРАДУ: Дуплантис ОБОРИО светски рекорд
НОВА ПОБЕДА: Ватерполисти Србије оверили пролаз! Ривал у четврфиналу претежак
Она истиче да се још седамдесетих година прошлог века јавила идеја о прављењу веслачке стазе на простору рукавца Шодрош.
Нажалост протоком времена и неадекватним одржавањем рукавца, он се запарложио и зарастао, тако да му је дужина скоро три пута
- Од тада па до данас та идеја, нажалост није заживела. До те локације се дошло пошто је некада Шодрош има готово потребну дужину да се без неких већих улагања могла постићи она која је по међународним стандардима. Нажало- рекла је Драгана Саратлић.
Наша саговорница подвлачи да је погрешна претпоставка да ће стаза угрозити природу и подсећа да се најпознатије регатне стазе у свету налазе у заштићеним резерватима природе. Један од најбољих примера је најпознатија стаза у Луцерну, као и стазе у нашем најближем окружењу Јарун, Блед и на крају и сама Ада Циганлија у Београду.
Повећан број моторних чамаца и скутера на отвореном Дунаву током лета и не можемо да тренирамо.
-Причати о томе колико би ово значило за водене спортове је верујем непотребно. Поред чињенице да би такав простор омогућио врхунске услове за тренинг и организацију највећих светских такмичења у Новом Саду, један од најбитнијих аспеката постојања стазе је и безбедност спортиста. Повећан број моторних чамаца и скутера на отвореном Дунаву, довео нас је у позицију да током летњих месеци, када је пик веслачке сезоне, готово нисмо у могућности да тренирамо на Дунаву. Одржавана стаза и њено окружење подразумева и један нови квалитетан простор за грађане, као што је то било који простор од већ наведених.
Идеално место за очување здравља деце
Наша позната веслачица напомиње да живимо у времену када је све више деце која су прикована за екране телефона и рачунара, те је овакав простор идеално место за очување здравља деце.
- Тренинг на отвореном се и у време пандемије показао као најбезбедније место. На наше велико изненађење и радост, број деце која су долазила да тренирају се значајно повећао, што указује на то да су ту чињеницу препознали и родитељи и деца. Квалитетни простори за рекреацију и спорт, као што су спортске хале, базени, бициклистичке и веслачке стазе увек су само бенефит за грађане, али и за саму државу - рекла је Драгана Саратлић.
Иначе, Сератлићева је Новосађанка, председница клуба “Данубиус 1885”, са традицијом старом 100 година. У својој такмичарској каријери била је члан јуниорске репрезентације и вишеструки првак СФРЈ, СРЈ, Србије и Војводине, и учесник бројних међународних такмичења.
Подсетимо, као што је НС Уживо већ писао, сви клубови из Новог Сада, као и представници Кајакашког и Веслачког савеза јединствени су у оцени да ће изградња стазе на Шодрошу отворити моноге могућности за даљи развој овог спорта, али и организовање међународних такмичења, а да ће с друге стране грађани добити леп спортско рекреативни центар.