ПРОШЛО ЈЕ ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ: Победом од ДЕСЕТ разлике смо узели за сада последњу медаљу на Светском првенству
Рукомет се враћа у Србију.
Рукомет је некада био један од најпопуларнијих спортова у Србији. Медаље су биле реалност на свим великим такмичењима и постојала је велика база младих играча. Ипак, дуго нема добрих репрезентативних (наравно и клупских) резултата и популарност је драстично опала. Опет доволкајн је био само један меч са Тонијем Ђероном на клупи и одмах смо се присетили свега.
ВУЈА О ЂЕРОНИ: Код Шпанца не играју синови пријатеља
КАКАВ ЖРЕБ: Србија сазнала РИВАЛЕ у квалификацијама за Европско првенство!
СРБИЈА ИМА ЗА ЧИМ ДА ЖАЛИ: Видите како Французи играју на СП! А Македонце ДЕКЛАСИРАО Египат (ВИДЕО)
Последња медаља је освојена 2012. у Београду када смо били други на континенталном шампионату, али на Светским првенствима пуне две деценије немамо одличје. Ипак, та последња је оставрена бриљантном победом. У Паризу смо "разбили" Египат са невероватних 27:17. На клупи је био легендарни Бранислав Покрајац који је и као играч узео две бронзе на Светским првенствима (1970. и 1974.).
То је био крај једне велике генерације која је због санкција морала да прескочи неколико такмичења. Освојена је бронза на Првенству Европе 1996. одмах по повратку на сцену, али тада је остало само једно упражњено место за Атланту и то су искористили Шпанци предвођени Талантом Душенбајевим.
ЈУГОСЛАВИЈА - ЕГИПАТ 27:17 (11:8)
4. фебруар 2001. Дворана Берси у Паризу 15.000 гледалаца
Судије: Немци Леме и Улрих.
ЈУГОСЛАВИЈА: Ђорђић, Ђурковић, Кокир 1, Јовановић 6 (2), Матић 4, Максић, Лапчевић, Голић, Милосављевић 4, Лисичић 3, Шкрбић 9, Штербик.
ЕГИПАТ: Ибрахим, А.Авад 4 (4), Саид Хусеин, Сабер Хусеин, Набил 1, Ахмед, Хегази 4, Рагаб 2, Х.Авад 2, Заки 2, Ел Атар 2, Ел Накиб.
Седмерци: Југославија 3 (2), Египат 4 (4).
Искључења: Југославија 6, Египат 4 минута.
Нисмо освајали одличја следеће две године, али онда је 1999. освојена бронза на Светском првенству. Тада је Југославија је узела бронзану медаљу на 16. Светском првенству у Египту када је у борби за треће место савладана Шпанија резултатом 27:24 (12:14). Била је то екипа коју су предводили Недељко Јовановић и Ненад Перуничић, где су брза крила Владан Матић и Жикица Милосављевић представљали константну опасност. Имали смо два леворука бомбардера (Блажо Лисичић и Владимир Петрић), а голмански дуо Дејан Перић и Зоран Ђорић (отац садашњег левог бека Србије Петра) био је један од најбољих на свету. У тиму је био и тада млади чувар мреже Арпад Штербик. Тренер је био легендарни Зоран Тута Живковић.
Интер је савладао Јувентус и дошао на прво место у Серији А, па Милан вечерас (20.45) на гостовању Kalljariju жели да се поново одвоји од највећег ривала. Квота на двојку је 1,70, док је дупла шанса 1X 2,15. Погледајте све квоте кладионице MOZZART за Каљари – Милан.
Имала је и СФРЈ много успеха на Првенствима света. Освојили смо бронзе 1970. и 1974. Играли су тада Бранислав Покрајац, Милан Лазаревић и као и деда садашњег репрезентативца Алексе Колаковића, Петар Фајфрић. уз ненадмашног голгетера Хрвоја Цвебу Хорвата и Абаза Арсланагића на голу. Са њима је био и Небојша Поповић је касније постао чувени ортопед, а има и поред две бронзе на светским првенствима и злато на Олимпијским играма 1972. као и титулу првака Европе са Борцем из Бањалуке, Данас је то немогуће да врхунски спортиста буде и хирург.
За сада једино злато на Светским првенствима је узето 1986. у Швајцарској. Са клупе је репрезентацију предводио легендарни Зоран Живковић а окосницу екипе су чинили Момир Рнић (капитен), Веселин Вуковић,Веселин Вујовић, Јовица Елезовић, Миле Исаковић, Јовица Цветковић и Златко Портнер. Тада је Металопластика владала Европом, а Југославију су чинили Шапчани са пар појачања.
СФРЈ је најбоље резултате остваривала на Олимпијским играма. Злата су освојена 1972. у Минхену и 1984. у Лоса Анђелесу, док је је бронза донета из Сеула 1988. Били смо надомак одличја и у Сиднеју 2000. Нисмо имали среће тада, па је екипа коју ју је са клупе предводио Веселин Вујовић на крају била четврта. Интересантно је да смо последњи пут међу десет најбољих на било ком такмичењу били девети на Играма у Лондолу 2012. Само то рећи и довољно је да се схвати у каквим смо проблемима.
Штета је што сада нисмо у Египту и да на крилима добрих резултата из квалификација за Првенство Европе видимо где смо у односу на најбоље. Могли би лако до изненађења, али нисмо заслужили тај пласман и треба да полако дођемо до правих резултата.
БОНУС ГАЛЕРИЈА
Погледајте како изгледа српска одбојкашица Милица Тасић