СРЕБРО ЗА СРБИЈУ НА СВЕТСКОМ ПРВЕНСТВУ: Мађари одбранили трон! Крстић најбољи играч

10.07.2024. 08:02
Vaterpolo
Ватерполо / Извор: МН Press

Српска ватерполо репрезентација (играчи до 18 година) је освојила сребро на Светском првенству у Буенос Ајресу. Као у Београду пре две године најбољи су били играчи Мађарске који су тада такође били бољи од српског састава. Мађарска је победила 12:10.

Ефикасна је била прва четвртина са десет голова. Мађари су од шест голова четири постигли са играчем више и један из петерца. Србија је водила 1:0 и 2:1, ривал 3:2 и 4:3 да би после гола Којића за изједначење Бенедек и Балог донели први пут предност свом тиму од два гола.

Селектор Саковић је после прве четвртине Димковића заменио Савићем који је одлично бранио у другој четвртини. Дуго није било поготка у других осам минута. Симон је са играчем више после одбране српског голмана снашао и донео свом тиму плус тру. Одмах је са играчем више смањио својим другим голом Вук Којић. Новаковић је, поново са бројчаном предношћу у базену, 19 секунди пре полувремена довео Србију на минус 1. Србија је поправила игру са играчем мање, Мађарска је после 4:4 у првој четртини у другој имала 5:1. Саковићев тим је био на 7:4.

Србија – Мађарска 10:12 (4:6, 2:1, 2:2, 2:3)

Играч више: Србија 14 (7), Мађарска 13 (5)

Србија: Димковић, Бодирога 1, Новаковић 3, Томић, Којић 2, Гладовић 2, Цанепа, Ђокановић 1, Адамовић, Крстић 1, Лазић, Савић, Чонкић. Селектор Саковић.

Мађарска: Борбељи, Балог 2, Тот 2, Симон 4, Земан, Бенедек 2, Татраи, Нађи, Хаверкамп 1, Пајан, Лугоши 1, Зиташ, Чех. Селектор Корењи.

У првом нападу са играчем више Новаковић је изједначио да би средином четвртине, бомбом са осам метара Гладовић донео вођство Србији. Лугоши је из сумњиве ситуације изједначио 2,1о до краја трећег дела. У последњем нападу Мађара у четвртини Симон је са два метра савладао Савића и са 9:8 је његов тим отишао на последњи одмор.

После изједначења Новаковића Мађари су постигли два гола. Други је био последица грубе грешке српске одбране која је ривалу буквално поклонила петерац. Мађари су имали 11:9 средином последњег дела. У наредном нападу Србија је имала двојицу играча више и Гладовић је то искористио. Два пута су Мађари пропустили играча више. Искључења су се ређала као на траци на обе стране. Милош Саковић је 2,45 до краја тражио тајм аут за изједначење али реализације Којића није било. У контри сјајни Симон је постигао сјајан гол, Србија је два минута пре краја била у минусу 10:12. Требали су брзо голови. Нервоза је чинила своје, Мађарска је одбранила титулу из Београда.

За најбољег играча првенства проглашен је центар наше репрезентације, ватерполиста Партизана Страхиња Крстић, Играо је на читавом првенству одилчно. Са 20 голова је био најефикаснији играч Србије и један од најефикаснијих на читавом турниру