ТРЕНЕР МОРА ДА БУДЕ И ГЛУМАЦ: Нинослав Бабић учи о вештини теквондоа децу на левој обали Дунава
За будућност не треба бринути.
Ниша не успева случајно, па тако ни успех. Ако се бар мало загребе иза површине, увек ће се препознати велики рад и још веће одрицање. Исто важи и за српски теквондо који су прославиле пре свих Милица Мандић и Тијана Богдановић. Оне су покренуле лавину, која ће се тешко зауставити...
Да је тако имали смо прилике да посвдочимо у теквондо клубу "Стил" који на налази на левој обали Дунава, на Овчанском путу. Клуб је октобра 2021. године основао и отоврио Нинослав Бабић, вишеструки шампион Србије и Балкана, освајач сребрне медаље на београдској Универзијади 2009. године, учесник светских и европских шампионата. После успешне сениорске каријере која је трајала више од деценије Бабић је одлучио да се посвети тренерском послу.
- Циљ је био да на левој обали Дунава створимо модеран и савремен клуб који ће за циљ имати васпитање и правилан развој деце. Желимо да код деце развијемо вештину, док су спортски резултати тренутно у другом плану Већ имамо у клубу 130 полазника, од најмлађе групе, од четири до седам година, школске деце, па да оних који имају више од 17 лета - истиче Бабић.
ДЕЦА СА ЛЕВЕ ОБАЛЕ ДУНАВА
Позанто је да су мобилни трелефони, друштвене мреже и модерне технологије утицале да је све мање деце у парковима и игралиштима. Да су данашњи клинци што се тиче физичке спремности далеко од некадашњеих генерација.
- То је само донкле тачно али сигурно не важи за ове клинце са леве обале Дунава. Они углавном живе у кућама, доста времена проводе на ваздуху, што их чини доста другачијим од деце која живе у солитерима и вишеспратницама - изнео је Бабић веома занимљиво запажање.
Рад са најмлађима има своје специфичности.
- Децу пре свега треба анимирати. Зато сам некад више глумац, него тренер. Анимацијом, причом и покретом желим да им приближим теквондо. У томе ми помаже први сарадник Никола Посавац. За сада нам добро иде, судећи по повратним информацијама деце и интересовању за наш клуб.
У текводно клубу "Стил" вежбају и рекреативци:
- То су углавном родитељи деце који тренирају у клубу. Породичне вредности су на јако важне, јер су кључ успеха сваког квалитетног човека и спортисте. Сувишно је причати колико тренинзи користе деци због развоја, кординације покрета, моторичких и аеробних способности, а родитељима свака физичка обавеза добро дође после свакоднених обавеза.
Поред најмлађих у ТК "Стил" са Нинославом Бабићем тренира и Махди Ходабахши. Иранац, иначе српски зет, је једна од икона светског тевондоа. Његове успехе и трофеје је тешко побројати. Док је бранио боје Ирана био светски првак, од како наступа за Србију освојио је златне медаље на Светском и Европском првенству.
- Заједно радимо од почетка ове године. Махди је пре свега сјајна особа, велики радник, професионалац и перфекциониста какав се ретко среће. Води рачуна о сваком детаљу, анализи тренинга и противника. Право је задовољство сарађивати са њим.
СРПСКА ШКОЛА
Од како се теквондо појавио на Олимпијским играма 2000. године чинило се да ће овим спортом владати представници Азије. Међутим, успели су Европљани да им се супродставе и чак их потисну да победничких постоља.
- Постоји та азијска школа, шпанска, британска, руска... Хрварти се рецимо ослањају на школу која се форсира у Великој Британији. Српска школа је микс свих навадениј, али се неким својим финесима које пресудно утичу на резултате.
Провера њиховг рада биће Светско првенство у Бакуу које се одржава од 29. маја до 4. јуна.
- Ако Махди буде потпуно здрав и спреман он је увек у стању да се бори за најсјаније одличје и да нас још једном обрадује. Ипак, главни циљ су предстојеће Олимпијске игре у Паризу за које треба најпре треба изборити визу.
Нинослав Бабић верује да ће успеси српког теквондоа наставити и у годинама који долазе.
- База је много веће него пре рецимо 10-15 година. Много је више деце која тренирају, доста је сада младих такмичара и тренера, чији ће рад тек дати резултате. Наравно, на свему треба највише захвалити Т.К Галеб чији сам члан био 18 година и тренеру Драгану Јовићу од кога сам много научио - закључио је Нинослав Бабић.