ВЕЛИКА ПЛАНА ЗА СПОРТ ИЗДВОЈИЛА 30 МИЛИОНА: Спортом се организовано бави више од 2.000 младих (ФОТО)
Планирано је да следећих година улагања у спорт буду знатно већа.
На подручју општине Велика Плана, која има око 45 хиљада становника, регистровано је 38 клубова и више од 2.000 спортиста. За развој такмичарског спорта и одржавање инфраструктуре из буџета локалне самоуправе ове године је издвојено 33.425.000 динара.
НЕ МОЖЕ БЕЗ ПРОБЛЕМА: Партизан у Бару без ВАЖНОГ играча (ФОТО)
ЗВЕЗДА У СЛОВЕНИЈИ, А МИЛОЈЕВИЋ У ПРОБЛЕМУ: Ево шта ствара ГЛАВОБОЉУ тренеру црвено-белих (ФОТО)
- Процентуално, из буџета за спорт издвајамо више него већина општина у Србији. Свако село има бар један регистрован клуб, којем општина плаћа тренера који има лиценцу, одговарајући терен и просторије - каже заменик председника општине Жељко Рајић.
Планирано је да следећих година улагања у спорт буду знатно већа, а најважнији задатак биће изградња спортских хала. Клубови користе школске фискултурне сале, што прави проблеме око термина, одржавања и плаћања трошкова.
- Приоритет нам је Марковац, где немамо ни школску салу. Лозовик има фискултурну салу, али због развоја спорта у највећем селу у општини, постоји потреба за изградњом спортске хале. Ако све буде текло по плану, и у граду би изградили још једну спортску халу, тако да би постојећа, коју користе ОШ „Свети Сава“ и Туристичко спортски-центар била на располагању само школској деци - истиче Рајић.
Општинским правилником о категоризацији, спортови су сврстани у две групе. У првој су фудбал, кошарка, рукомет и одбојка и на њих се утроши око 86 одсто средстава намењених за спорт. Друга група обухвата тенис, стони тенис, карате, кик бокс, коњички спорт, шах, планинарство и остале спортове.
Професор физичког васпитања Славољуб Стојадиновић, члан УО Спортског савеза општине, сматра да је улагање у спорт инвестиција која се увек исплати, али да треба више улагати у развој школског спорта и успоставити контролу утрошка средстава.
- Тренере плаћамо и приватним клубовима који истовремено узимају новац од деце и ту треба наћи праву меру. Друго, поједини клубови превише новца издвајају за играче које доводе из других општина. Треће, нема довољне контроле потрошње пара, па појединци који воде клубове део новца намењен за клуб присвајају за себе.
Директор ТСЦ Горан Стефановић сматра да локална самоуправа и школе много више пажње требају да посвете атлетици, а као горући проблем истиче непостојање атлетске стазе.
- Морамо више улагати у атлетику, јер је она базни спорт. Не каже се џабе да је атлетика краљица свих спортова. А говорити о развоју атлетике без адекватне атлетске стазе је неозбиљно.