СТАВЉЕН ПАРАФ: Потписан споразум између ОКС и Факултета за спорт о стипендирању српских олимпијаца
Блиска сарадња.
Врхунски спорт захтева образоване спортисте. Олимпијски комитет Србије чини све да нашим олимпијцима обезбеди све неопходне услове за постизање врхунских резултата, а на том путу неће бити запостављено ни њихово образовање. Управо из тог разлога Олимпијски комитет Србије потписао је споразум о сарадњи са Факултетом за спорт Универзитета "Унион - Никола Тесла" који по јединственим студијским програмима образује тренере у спорту, менаџере у спорту и спортске новинаре. Овим уговором, несвакидашњем у нашем спорту, предвиђено је да на студијским програмима Факултета за спорт у наредне четири године буде стиепндирано укупно 80 најперспективнијих српских спортиста и спортских стручњака. Према договору који је постигнут, сваке школске године на предлог и по критеријумима које ће одредити Олимпијски комитет Србије, биће стипендирано по 20 српских олимпијаца. Уговор су потписали председник Олимпијског комитета Србије Божидар Маљковић и деканка Факултета за спорт проф. др Иванка Гајић.
ВЛАСНИК ПАНАТИНАИКОСА ОПТУЖУЈЕ: Евролига форсира ОВА два клуба! (ФОТО)
НЕМА ВИШЕ ДИЛЕМЕ: Велике промене у ватерполу
Божидар Маљковић је објаснио како је дошло до идеје да се реализује овај споразум.
- Кад би неко читао моје изјаве које сам давао као активан тренер, онда би се чудио што сам ја данас овде. Наиме, тренирајући Југопластику која је према мишљењима многих била најбољи тим свих времена, дао сам једну изјаву за коју сам одмах рекао да није педагошка и да ћу због ње имати много проблема. Рекао сам да онај спортиста који тренира са мном не може да заврши факултет, што је у то време било тачно. Међутим, веома ценим напоре Факултета за спорт који је иницирао ову сарадњу - почео је причу Маљковић и потом додао: - Док сам боравио на Златибору, председник Савета Факултета за спорт Бојан Секулић ме је позвао и рекао за идеју о донацији и стипендијама за наше олимпијце. Ја то никако нисам могао да одбијем поштујући све напоре које ће факултет направити у реализацији те замисли, почевши од оних финансијских. Рекао сам му да се у Београд враћам за пар дана, а он ме је купио на тај начин предложивши да одмах да дође на Златибор и да се око свега договоримо. Сео је у кола и дошао и тиме показао велику решеност да се ова идеја реализује. То много говори о њему и овој установи. Сматрам да мора да постоји синергија између професионалног спорта и едукацје на било који начин.
РОНАЛДУ НАГРАДА И У ПОРТУГАЛИЈИ: Увек верујем да сам најбољи, без обзира шта причају
Идеална је ствар је да наши спортисти и шампиони долазе овде и да стичу дипломе, не да им се поклањају оцене већ да им се омогуће адекватни услови студирања, прилагођени њиховим спортским обавезама. Ово је фантсатична идеја, поносан сам што сам овде и што је потписан овај споразум са Факултетом за спорт.
Проф. др Иванка Гајић, деканка Факултета за спорт је истакла да је овим уговором додатно оснажена и учвршћена сарадања са Олимпијским комитетом која је успостављена 2013. године:
БЕКЕР: Надам се да ће Ђоковић поново освојити неки Грен слем турнир (ФОТО)
- Част нам је што смо потписали споразум који је од изузетног значаја за српски спорт. Велико нам је задовољство што су са нама данас били бројни представници гранских спортских савеза, чланови српске олимпијске породице који су својим присуством дали додатни подстрек и указали на важност образовања врхунских спортиста. Под нашим слоганом “Знање за медаље” иако смо приватна високообразовна установа, до сада смо стипендирли више од 40 српских перспективних и врхунских спортиста и афирмисаних спортских стручњака. Улагањем у образовање врхунских спортиста тежимо да допринесемо развоју друштва које се базира на знању, а уверени смо да је то најефикаснији пут који ће нас довести до нових одличја и успеха на спортским борилиштима. Оно што посебно желим да нагласим је да ми овим споразумом не дајемо само стипендије нашим спортистима, већ и специфичан програм студија који ће им омогућити да се неометано баве својим спортским обавезама, али и да упоредо стичу преко потребно образовање и на то смо веома поносни - рекла је деканка Гајић.
Факултет за спорт за веома кратко време постао је партнер од поверења за више од 80 националних гранских спортских савеза и врхунских спортских клубова. Организовао је велики број научних конференција и стручних скупова, а своје деловање проширио је и у иностранству кроз активности Европске платформе за спортске иновације (ЕПСИ), као једина чланица из региона, и тако Србији отворио врата Европске куће спорта.
Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ