Стручњак за спортско право о Ђоковићу: "Новак се бори за права других тенисера"
Стручњак за спортско право Катарина Пијетловић оценила је да је тенисер Новак Ђоковић изузетно интелигентан човек који је желео да се избори за права других тенисера тако што је основао Удружење професионалних тенисера (ПТПА) заједно са Вашеком Поспишилом.
Пијетловић је била део тима који је учествовао у формирању Удружења професионалних тенисера (ПТПА).
Она је за Танјуг рекла да је Ђоковић на састанцима Саветодавног одбора био смирен чак и у ситуацијама када је атмосфера услед сучељавања аргумената понекад била и узаврела.
- Та његова интелигенција је најупечтаљивија особина која се могла уочити и заиста је остављао утисак човека који много чита, али и поседује широко опште знање на бројне теме. Новак је пружио велику подршку целом пројекту, иако то њему лично није требало, али је желео да се бори за права других тенисера - додала је она.
Пијетловић је поручила да је позив да учествује у раду ПТПА радо прихватила, као и да је желела да помогне да се неке ствари конкретно промене у пракси.
- Тенисери нису имали превише права, а ни гласа. Велики турнири су били ти који о свему одлучују, а сами играчи се о томе ништа нису питали. ПТПА је био преко потребан и мислим да за сада ради одличан посао. Из богатог искуства знам да ниједно управно тело светског спорта није омогућило неки уступак зато што је неко љубазно питао, већ су се ствари решавале само када се ишло на суд - рекла је Пијетловић.
Она је рекла да играчи попут Роџера Федерера, Рафаела Надала и Ендија Марија требало да се придруже ПТПА.
- Нису желели да се замерају организаторима великих турнира. Такође, цела прича око ПТПА је започета у тешкој ситуацији, током пандемије ковида, када је Новак био изложен бруталним нападима. Треба истаћи да у случају да Новак није подржао целу причу, од ПТПА вероватно не би било ништа, јер без обзира о колико добром и корисном пројекту се ради, да није било подршке неког ауторитета из света тениса, верујте ми да ништа од тога не би било реализовано - каже она.
Др Катарина Пијетловић је била је учесник научне конференције "Спортицопедиа – спорт, медији и бизнис 2024" коју је организовао Факултет за спорт Универзитета "Унион – Никола Тесла". Занимљиво је да, Иако је један од водећих стручњака за спортско право, ово је први пут да је одржала предавање у некој од земаља бивше Југославије. Др Пијетловић говорила је на тему "Европска фудбалска Супер лига".
- Учествовала сам у оснивању Удружења европских клубова, које је требало да заступа мање клубове на Старом континенту. Међутим, више не радим у тој организацији, због мојих ставова према Палестини и људским правима. између осталог сам и правни заступник Фудбалског савеза Палестине - рекла је др Пијетловић и потом додала:
- Научна конференција Спортицопедиа је организована на највишем могућем нивоу. Када сам добила позив нисам имала никакву дилему да ли ћу учествовати. Дугујем велику захвалност Факултету за спорт Универзитета Унион - Никола Тесла, који ми је први пут у каријери, између осталог, омогућио да на једном научном скупу пре мог обраћања кажем `добар дан` на нашем језику.
По речима др Катарине Пијетловић, пројекат европске фудбалске Супер лиге није у потпуности напуштен, већ је по њеном мишљењу само тренутно на паузи.
- Чека се само права прилика. У фудбалу се стално нешто мења, мењају се и председници клубова.... Мислим да многи у пројекту европске Супер лиге виде своју прилику. После одлука које су донете у судском процесу и инвеститори сада имају много чистију слику како стоје ствари и очекујем да ће заинтересовани почети да се јављају. УЕФА и даље има право одлучивања о лигама која прелазе државне границе, али сада постоје јасни услови под којим неке такве лиге могу да се организују. Ти услови више нису дискриминаторни, они су објективни, пропорционални и што је најважније транспарентни, што значи да ако их неко испуни – Супер лиге ће бити. Оно што је само разлика у односу на првобитну идеју је што та лига неће моћи да буде затворена - закључила је др Пијетловић.
Пијетловић је живела и предавала у Сједињеним Америчким Државама, Великој Британији и Финској, а тренутно ради на Универзитету Католика у Португалу.
Играла фудбал у Првој лиги Естоније, а такође је била и студентски шампион ове земље у тенису.