УКРАЈИНА ПРЕКРИВЕНА МИНАМА! Ево колико треба времена да се реши проблем - Деминерка чисти терене "Ако видим нешто сумњиво, слично жици, протрљам је прстима" (ФОТО)
Украјински званичници процењују да је минирано 25 одсто територије те земље.
После више од две године руске инвазије, званичници кажу да је Украјина једна од земаља са највише нагазних мина на свету. Поред претње људским животима, мине такође утичу на животну средину.
Глас Америке наводи да су село Липивка у Кијевској области Руси држали на почетку инвазије Украјине. Знакови указују да је минско поље удаљено само 300 метара.
Добротворна организација Хало ради на чишћењу терена од мина. Деминерка Јулија није открила своје презиме из безбедоносних разлога.
- Врло пажљиво, поставила сам руку на 30 степени и 60 центиметара напред. Ако видим нешто сумњиво, слично жици, протрљам је прстима. Ово је сува трава. Осећам то прстима - каже она.
Регион Кијева је једно од три подручја у Украјини где организација Хало ради на чишћењу мина и других експлозива.
Сем Роуландс из те организације каже да - с обзиром да је сукоб у току и са размерама контаминације, тешко је тачно рећи, али је вероватно да је Украјина минама најзагађенија земља на свету. Зато се процењује да ће за разминиравање Украјине требати десет и више година.-
Бивши украјински министар за животну средину Руслан Стрилец, који је у време давања ове изјаве и даље обављао ту функцију, објашњава величину проблема.
- Двадесет пет одсто територије наше земље је минирано или потенцијално захтева проучавање и будуће разминиравање - истиче Стрилец.
Поред смртне опасности за људе, мине такође наносе значајну штету животној средини, каже он. Свака неконтролисана експлозија може да изазове шумски пожар.
- Имали смо случајеве када су шумари, добијајући информације о почетку шумског пожара, покушали да дођу до места пожара и разнеле су их експлозије мина. Дакле, не можемо ни да добијемо приступ неким територијама због нагазних мина - каже украјински министар.
Експлозив такође убија животиње, које не могу да зауставе знакови упозорења. Свака експлозија, чак и контролисана током разминирања, значи да тешки метали продиру у земљиште.
Марија Дијачук из Центра за еколошке иницијативе наглашава да је важно да се забележи ниво загађења после разминиравања.
- Утицај на животну средину тренутно се не прати. Зато препоручујемо да се то промени тако да се ниво загађења већ узме у обзир када се земља врати на коришћење. -
То је циљ на којем организација "Хало" ради са својим пољопривредним тимом.
- Почели су разговоре са националним универзитетима и другим актерима у Украјини да виде да ли је могуће да почнемо да спроводимо анализу тла са подручја где знамо да је било експлозија или контаминација тешким металима из артиљеријских граната и другог оружја коришћеног у борби - каже Сем Роуландс.
Стрилец је навео да украјински екосистеми представљају 30 одсто целокупног биодиверзитета Европе и истакао да је разминирање први корак у санирању штете.
Србија Данас/Глас Америке