АМЕРИЧКИ "ПАТРИОТ" ВС. РУСКИ "КИНЖАЛ" Да ли је Путин био у праву и ко побеђује у овом двобоју? (ВИДЕО)
Хиперсонична ракета "Кинжал" показала се незаустављивом у Украјини
Руска хиперсонична аеро-балистичка ракета ваздух-земља Кх-47М2 Кинжал показала се као веома ефикасна и нерањива на противваздушну одбрану непријатеља током сукоба у Украјини, рекао је начелник Генералштаба Оружаних снага Русије и први заменик министра одбране Валериј Герасимов на брифингу за стране војне аташее.
ЗЕЛЕНСКИ ОБЕЋАО ПОБЕДУ У РАТУ СА РУСИЈОМ: Украјинским амбасадорима саопштио шта Америка спрема
ДА ЛИ ЈЕ ВАГНЕР ДОБИЈАО ОРУЖЈЕ ОД СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ? Бела кућа одбацила идеју јастребова из Конгреса
СТРАШНА ПОМОЋ СТИЖЕ КИЈЕВУ ИЗ АМЕРИКЕ: Да ли ће нова одлука променити ток рата?
Кинжал је био једно од шест руских стратешких оружја које је представио руски председник Владимир Путин 1. марта 2018. године. У борбеној употреби је од почетка рата у Украјини.
- Први пут је у борбеним условима примењено хиперсонично оружје. Десантни ракетни систем "Кинжал" показао се као веома ефикасан и нерањив за капацитете противваздушне одбране распоређене у Украјини - рекао је начелник војске, а преноси TASS.
Герасимов је даље открио да су руске далекометне, прецизно навођене ракете погодиле преко 1.300 украјинских кључних објеката током сукоба.
Он је рекао да су удари "значајно умањили борбени потенцијал украјинских оружаних снага, пореметили систем командовања и контроле трупа, парализовали рад војно-индустријског комплекса и знатно отежали војне испоруке".
Кинжал је посебно дизајниран да савлада све познате или планиране НАТО системе ваздушне или ракетне одбране укључујући МИМ-104 Патриот, Терминал High Алтитуде Ареа Дефенсе и Аегис Цомбат Систем.
Уместо да користи новије дизајне хиперсоничних клизећих и сцрамјет пројектила, он користи класичнију технологију балистичких пројектила при хиперсоничној брзини од 10-12 Маха.
Пошто лети хиперсоничним брзинама унутар атмосфере, ваздушни притисак испред њега формира облак плазме док се креће, апсорбујући радио таласе. Дакле, пројектил може да постигне оно што се назива "плазма стелт".
Ракета има домет од 2.000 километара када се лансира из пресретача МиГ-31К, и до 3.000 километара када се лансира из бомбардера Ту-22М3.
Хиперсонична брзина Кинжала даје му боље карактеристике пенетрације циља од лакших, споријих балистичких и крстарећих ракета. Када је наоружана конвенционалном бојевом главом од 500 кг, удар пројектила може да генерише више од 16,9 гигаџула кинетичке енергије, или еквивалент 4.000 кг ТНТ експлозива.
Ракета такође може бити наоружана нуклеарном бојевом главом од 100–500 Кт. Упркос својој брзини, пројектил може постићи тачну прецизност захваљујући напредном инерцијском навигационом систему уз помоћ GLONASS-a и оптичком трагачу за самовођење.
Герасимовљеве примедбе о Кинжалу су можда биле замишљене као упозорење Украјини која ће добити више система противваздушне одбране, укључујући најмање један систем Патриот, од Сједињених Држава и других држава НАТО-а.
Ако буде потребно, руска војска би могла да употреби незаустављиву хиперсоничну ракету да уништи нову украјинску противваздушну одбрану. Председник Путин је већ изјавио да је Русија спремна да "нокаутира" сваки Патриот систем који буде испоручен Кијеву.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.