ОВАЈ ГРАД ЈЕ ГЛАВНА МЕТА УКРАЈИНСКЕ КАСЕТНЕ МУНИЦИЈЕ? Вашингтон пост о намери Кијева да разбије РУСКЕ РОВОВЕ који коче офанзиву (ВИДЕО)
Украјина је почела да користи касетну муницију.
Украјинска војска је почела да испаљује пројектиле напуњене касетном муницијом на руске снаге на југоистоку Украјине како би разбила њихове добро утврђене позиције који успоравају летњу офанзиву.
ДОКТОР САВЕТУЈЕ: Ово морате да знате пре одласка на летовање!
ДОКТОР САВЕТУЈЕ: Ово морате да знате пре одласка на летовање!
"ДУБОКО СМО ЗАБРИНУТИ": Бела кућа се огласила поводом руских напада у Црном мору
"ДУБОКО СМО ЗАБРИНУТИ": Бела кућа се огласила поводом руских напада у Црном мору
РУСИ ОПТУЖУЈУ, КИЈЕВ ЋУТИ: Ово је Ирина коју сте убили, имала је 14 година (ФОТО)
РУСИ ОПТУЖУЈУ, КИЈЕВ ЋУТИ: Ово је Ирина коју сте убили, имала је 14 година (ФОТО)
Амерички медији преносе изјаву неименованог украјинског званичника који је за амерички лист потврдио да је касетна муниција добијена од САД први пут употребљена за разбијање ровова који блокирају напоре трупа Украјине на враћању изгубљених територија.
Наводи се да је украјински званичник инсистирао на анонимности због тога што се ради о осетљивим војним операцијама.
Медији наводе да је прво коришћење касетне муниције коју је Украјина добила од САД уследило након "тешке одлуке" америчког председника Џоа Бајдена да прошле недеље дозволи испоруку тог оружја који је забрањено у великом делу света.
Медији пишу да су организације за људска права, европски савезници САД И неки од званичника Бајденове Демократске партије критиковалу ту одлуку шефа Беле куће због ризика о цивилних жртава.
Подсећа се да је руски председник Владимир Путин, говорећи у недељу о касетној муницији, запретио истоветним узвратним ударом ако она буде употребљена против Руса.
Амерички медији наводе, позивајући се на податке Уједињених нација, да је Путин то поручио иако је Русија већ користила касетну муницију у насељеним подручјима Украјине барем у 24 наврата од почетка инвазије 24. фебруара 2022.
Подсећа се да кластер бомбе, чију употребу је забранило више од 120 земаља, експлодирају у ваздуху изнад мете, при томе ослобађајући стотине сићушних бомби на површини величине неколико фудбалских терена.
Посебно су рањива деца, пошто могу лако да покупе ту подмуницију која није есклодирала и да се она у том тренутку детонира, што може да се деси и годинама након окончања сукоба.
Украјинске власти су, без обзира на то, дуго тражиле касетну муницију од САД како би компензовале значајни мањак артиљерије, наоружања и трупа у односу на руске снаге.
медији наводе да се очекује да украјинска војска, осим на линијама фронта на југоистоку земље, употреби касетну муницију и у близини Бахмута, града који је сада под руском контролом, а место је најкрвавије и најдуже битке од почетка рата.
Украјински генерал пуковник Олександр Сирски тврди да су војне снаге под вођством Кијева створиле услове да поврате Бахмут под своју контролу, пошто су "напола опколиле" руску војску у том граду у Донбасу.