БАЈДЕН ГУБИ ПОДРШКУ ЗА РАТ У УКРАЈИНИ: Његова странка уједињено поручила - "Морамо да прекинемо сукоб, не да га финансирамо"
Писмо су потписали неки од најпознатијих и најотворенијих либералних демократа у Конгресу, међу којима су најистакнутији Џејми Раскин, Александрија Оказио-Кортез, Кори Буш, Ро Кана и Илхан Омар
Група од 30 либерала из Демократске странке у Представничком дому позвала је америчког председника Џоа Бајдена да радикално промени своју стратегију у вези са ратом у Украјини и настави директне преговоре са Русијом.
Писмо које је ова група јуче послала Белој кући, а које је први објавио Washington пост, могло би да створи већи притисак на Бајдена, који покушава да одржи подршку САД-а Украјини, у тренутку када се држава налази у потенцијално тешкој ситуацији пред надолазећу зиму. Републиканци прете да ће прекинути помоћ Украјини уколико поново заузму већину у Конгресу.
"РАЗГОВАРАО САМ СА АМЕРИКАНЦИМА И БРИТАНЦИМА..." Столтенберг се ЕКСПРЕСНО огласио испред НАТО пакта о могућој употреби "прљавих бомби"
"НЕМА НАЗНАКА ДА ЋЕ РУСИ УПОТРЕБИТИ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ, АЛИ..." Американци у приправности, Шојгу "подигао прашину"
АМЕРИКАНЦИ ПРИРЕДИЛИ ИЗНЕНАЂЕЊЕ: Нова демонстрација силе у Греен Village застрашујуће деструктивним оружјем!
У писму демократе позивају Бајдена да упари економску и војну подршку без преседана коју САД пружа Украјини са "проактивним дипломатским притиском, како би удвостручио напоре да се пронађе реалан оквир за прекид сукоба".
Демократе су посебно забринуте што САД не учествују у дијалогу са Москвом у оквиру својих напора да окончају рат који траје месецима и који је довео до смрти хиљаде људи. Бајденова администрација је од почетка сукоба непоколебљива у помоћи Украјини и све време говоре да је на Кијеву да ли ће и када преговарати са Русијом јер су они слободан народ који треба да одлучује сам о својој судбини.
Многе демократе су жестоко осудиле ово писмо, што је навело групу да објави саопштење у ком наводе да настављају да подржавају Украјину у рату, као и став Бајденове администрације о аутономији Кијева током одлучивања о мировним преговорима са Москвом.
- Дозволите да будем јасан, уједињени смо као Демократе у нашој недвосмисленој посвећености подршци Украјини у њеној борби за њену демократију и слободу која се суочава са нелегалном и нечувеном руском инвазијом. Дипломатија је важно средство које може спасити животе, али је само једно средство - рекао је Палмер Џапали један од предводника ове групе.
Неки руски стручњаци сматрају да ће Москва преговарати о прекиду ватре само са САД јер их сматрају суперсилом.
Украјина ће одлучивати о условима мира
Посланици у САД су такође приметили да је чак и сам Бајден рекао да ће на крају морати да дође до споразума зараћених страна, иако никада није открио када би то могло да се деси.
- Ништа о Украјини без Украјине. То је њихова територија. Нећу ја да им говорим шта треба, а шта не треба да раде. Али чини ми се да ће, у неком тренутку, овде морати да дође до споразума. А шта то подразумева, не знам - рекао је Бајден у јуну.
Либералне демократе примећују да се катастрофалне последице рата све више осећају далеко изван Украјине. У последње време скочиле су цене хране и гаса у САД. Скок цена ђубрива, пшенице и горива довели су од стварања глобалне несташице хране, а Западни званичници све време страхују од могућег нуклеарног напада.
Портпарол Беле куће Џон Кирби је у одговору на писмо рекао да Бајденова администрација цени њихову забринутост, али је након тога поновио да Украјина мора да буде централна тема у свим дипломатским потезима.
- Нећемо разговарати са руским руководством без украјинског представника. Председник Зеленски мора да одреди, јер се ради о његовој земљи, како ће се и када одвити преговори. Сви бисмо волели да се овај рат заврши још данас, а искрено, могао би да се заврши истог тренутка уколико Путин учини праву ствар и повуче своју војску из Украјине - рекао је Кирби.
Он је затим додао да је Москва направила неке кораке који би према међународном праву могле да се сматрају ратним злочинима. Он наводи да су у Украјини наводно пронађене масовне гробнице са цивилима, а појавила су се и сведочења људи о наводним мучењима, силовањима и неселективним ракетирањима.
Посланици који стоје иза поменутог писма, тврде да се њихов став разликује од става Републиканаца који такође оспоравају Бајденов приступ сукобима у Украјини. Неки конзервативци сада доводе у питање америчку помоћ Украјини због високе цене, а међу њима су и они који гаје одређене симпатије према руском председник Владимиру Путину.
- Ако постоји начин да се оконча рат уз очување слободне и независне Украјине, одговорност САД је да тежи свим дипломатским начинима и да подржи такво решење које је прихватљиво за украјински народ - пише у писму Демократа.
Писмо су потписали неки од најпознатијих и најотворенијих либералних демократа у Конгресу, међу којима су најистакнутији Џејми Раскин, Александрија Оказио-Кортез, Кори Буш, Ро Кана и Илхан Омар.
Оштар став Републиканаца
За сада, њихов став који је изнет у писму остаје у мањини у Демократској странци, која наставља да подржава политику Џоа Бајдена о ситуацију у Украјини. Бајден је рат у Украјини представио као историјски сукоб између ауторитаризма и демократије.
- Постоји морална и стратешка опасност уколико прерано седнемо за преговарачки сто са Путином. Бајден тиме ризикује да да легитимитет његовим злочинима и преда делове Украјине Русији у споразуму који Путин неће ни поштовати - написао је сенатор Крис Марфи на Твитеру.
Чак се ни сваки члан прогресивног клуба у Конгресу није придружио писму у ком се тражи промена стратегије ка Украјини. Посланик Рубен Галего је рекао да подржава став да Украјини треба да се пружи довољно помоћи и оружја како би могла да победи у рату.
Међутим, апел либерала за промену стратегије долази у тренутку када се Америка и Русија налазе усред неких од најзначајнијих дипломатских ангажмана од почетка рата. Министар одбране САД Лојд Остин недавно разговарао са својим руским колегом Сергејем Шојгуом два пута за три дана. Њих двојица су разговарали телефоном у петак и поново у недељу на Шојгуов захтев.
Упркос досадашњем Бајденовом успеху у обезбеђивању подршке Украјини, он се сада суочава са могућим "пукотинама", Европа се припрема за тешку зиму због високих цена гаса, а изгледи да ће се рат ускоро окончати нису ни на видику.
Главни противници Бајденове политике према Украјини остају Републиканци који су у више наврата довели у питање трошење милијарди долара на рат који не води њихова држава.
Председница Представничког дома Ненси Пелоси рекал је у понедељак на међународном самиту о рату Русије и Украјине, да је мала могућност да ће САД престати да помажу Украјини уколико Републиканци заузму већину у Конгресу, пише Washington Пост.
- Верујем да подршка Украјини и народу Украјине неће престати - рекла је Пелоси.
Али писмо либерала сугерише да би притисак могао да почне да долази и из Бајденове странке, иако из различитих разлога, који би могао додатно да отежа посао Бајдену.
Председник је неколико пута рекао да ће САД пружати помоћ Украјини колико год буде потребно. Међутим, смерички званичници тврде да ни Русија ни Украјина нису способне да победе саме у рату. Они тврде да је обема зараћеним странама неопходна промена у динамици уколико желе да у скоријој будућности окончају сукоб.
Раније овог месеца, Бајден и други лидери Г7 подржали су Зеленског и његову спремност за успостављањем праведног мира и заштити територијалног интегритета који је гарантован Повељом УН.
За сада, Бајденови сарадници су одбацили идеју да се потпуно ускрати помоћ Украјини, али су такође забринути јер не знају како би могао да изглеа крај рата, као ни када би до примирја могло да дође.
Али све већи број посланика и аналитичара оспорава тај став и сматрају да Русија неће озбиљно схватити никакве преговоре осим ако САД не буду за преговарачким столом, управо јер Русија Америку види као лидера Запада.
Конгрес је до сада подржавао слање помоћи Украјини
Конгрес је до сада прихватио захтеве Беле куће о слању новца и оружја Украјини, али истраживања показују да јавна подршка полако слаби. Анкета "Pew Research-a" показала је да је број Американаца који су изузетно или врло забринути уколико украјина изгуби у рату, пао је са 55 одсто у мају на 38 одсто у септембру.
Све у свему, САД су до сада одобриле више од 60 милијарди долара помоћи Украјини. Сенат је у мају изгласао финализацију нове војне и хуманитарне помоћи која износи више од 40 милијарди долара, што је највећа инвестиција у Украјини до сада.
Све демократе у оба дома подржале су тај пакет, али су били евидентни знаци малог, али значајног неслагања, пошто је 57 од 212 републиканаца у Представничком дому и 11 од 50 републиканаца у Сенату гласало против ове одлуке.
Ричард Хас, председник Савета за спољне послове, рекао је да ни руски ни украјински лидери тренутно вероватно неће пристати на компромис. Он је рекао да је на САД да одреди како би успех у преговорима могао да изгледа.
Потписници писма су навели да ће за сада и даље подржавати пакете помоћи Украјини, али остаје нејасно да ли ће се то наставити уколико Бајден ускоро не настави дипломатским путем.
- Слажемо се са перспективом администрације да не треба САД да врши притисак на украјинску владу у вези са одлукама. Међутим, као законодавци одговорни за трошење десетина милијарди долара америчких пореских обвезника на војну помоћ у сукобу, верујемо да такво учешће у овом рату такође ствара одговорност за САД да озбиљно истражи све могућности - пише у писму групе Демократа.