БЕЛА КУЋА УПОЗОРАВА: Милиони људи у опасности, пљуште оптужбе на рачун Путина!
САД и Велика Британија удариле на Русију
САД и Велика Британија осудили су данас одлуку Русије да обустави своје учествовање у Иницијативи за извоз житарица из украјинских лука на Црном мору (БСГИ), која ће, како тврде, погоршати безбедност хране и угрозити милионе људи, па су позвали Кремљ да је поништи.
ПРЕСЕК СТАЊА У УКРАЈИНИ: Велики конвој Вагнероваца стигао у Белорусију, Кијев у паници, Чечени у Бахмуту?!
РУСИ БЕЖЕ СА КРИМА НАКОН НАПАДА! Формиране дугачке колоне, огласила се украјинска СБУ (ВИДЕО)
РУСКА ВОЈСКА КРЕНУЛА У ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Овај град им је сада главна мета! Украјинци трпе губитке (МАПА)
- Позивамо владу Русије да одмах поништи одлуку о изласку из споразума о извозу житарица преко Црног мора - саопштио је саветник Савета за националну сигурност Беле куће Адам Хоџ. Лондон такође тражи да Русија обнови БСГИ и да се обвеже на пуну примену тог споразума.
"Ово је очит руски покушај да нашкоди најрањивијима"
- Једностраним потезом који је довео до пропасти БСГИ-ја Русија је искористила храну као оружје и спречава да житарице дођу до оних којима су најпотребније - рекао је портпарол британског Министарства спољних послова.
- Британија осуђује очит руски покушај да наштети најрањивијима - додаје се у саопштењу.
Украјински председник Владимир Зеленски је рекао да се мора учинити све како би се црноморски коридор за извоз жита и даље могао користити, пренио је његове речи портпарол Серхиј Никифоров.
- Чак и без Руске Федерације, све се мора учинити како бисмо користили црноморски коридор. Не бојимо се - рекао је Никифоров.
Рекао је да су их контактирали компаније и бродовласници и да су спремни ако их Русија пропусти.
- Турска их и даље пушта, сви су спремни да наставе снабдевање житом - додао је.
"Не знам како ћемо преживети"
У сомалијском Могадишу вест је дочекана са стрепњом. Кад је почео рат у Украјини, цене пшенице су у Сомалији двоструко скочиле, а потом пале за четвртину након потписивања БСГИ-ја.
- Не знам како ћемо преживети - рекла је Халима Хусеин, мајка петоро деце. Трговци процењују да би врећа од 50 кила пшенице, која сада кошта 20 долара, могла порасти на 30. У 2022. Сомалија је из Украјине увезла 84.000 тона жита, а годину раније 31.000.
УН-ов Светски програм за храну такође се снажно окренуо украјинским житарицама како би прехранио људе у земљама које пате од сукоба и екстремних временских прилика, укључујући Сомалију, Јемен и Авганистан.
Аналитичари кажу да ће цене неких основних намирница вероватно порасти као резултат одлуке Русије иако се глобална доступност житарица побољшала од почетка рата због већих залиха произвођача попут Русије и Бразила.
У Могадишу је већ била навала на залихе
Шашват Сараф, директор за хитне случајеве у источној Африци у Међународном одбору ИРЦ-а, рекао је да ће утицаји бити далекосежни у Сомалији, Етиопији и Кенији, које се суочавају с најгором сушом на Рогу Африке деценијама уназад.
Осим директног утицаја смањене понуде из Украјине, једног од највећих светских добављача житарица, нестабилност на глобалном тржишту вероватно ће довести до тога да земље са скромним вишковима зауставе извоз, рекао је Сараф.
С вишим ценама хране хуманитарне агенције попут ИРЦ-а морале би да повећају вредност новчаних трансфера које дају гладнима за куповину хране, присиљавајући их тако да смање број корисника, додао је Сараф. У понедељак је у Могадишу већ била навала на залихе.
- Сада морам да купим више врећа пшеничног зрна пре него што највећи трговци подигну цену. У супротном наши сиромашни купци неће моћи да приуште куповину скупе хране попут пшенице - рекао је трговац Мохамед Осман за Реутерс.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.