"Биће то градови духова..." Украјину чека најгора зима до сада: Руси газе кроз Донбас спремни на потпуно преузимање контроле
Песимизам прожима Кијев и Вашингтон, док председник Володимир Зеленски покушава да води земљу кроз трећу ратну зиму, у тренутку када Руси напредују у региону Доњецка и влада неизвесност пред председничке изборе у САД.
Пред Украјинцима су такође хладни месеци, пошто је у руским ракетним ударима оштећена енергетска инфраструктура.
Према тврдњама Кијева, ти напади су се интензивирали са 350 у јулу на чак 2.000 у октобру.
Украјински региони Сум и Полтава остали су без струје прошле недеље након руских ваздушних удара.
Алексиј Брехт, вршилац дужности генералног директора националног мрежног оператера Укренерго, упозорио је да континуирано масовно гранатирање инфраструктуре, преносне мреже и енергетских објеката у земљи значи да би дневна ограничења потрошње електричне енергије ове зиме могла да потрају и до осам сати.
- Очекује се да ће ова предстојећа зима бити најизазовнија за украјинско становништво од када је Русија започела инвазију 2022. године - рекао је за Њузвик Виктор Коваленко, украјински геополитички аналитичар и ветеран.
- Обим штете од руских ракетних удара на електране је толико велики да се не могу поправити у блиској будућности, а неке можда никада неће бити обновљене - рекао је он.
- Треба очекивати да би живот у неким градским областима као што су Запорожје и Харков могао да престане током зиме, са читавим градовима духова, расељавањем становништва, глађу и смрти од смрзавања - рекао је Коваленко.
Кијев плаши и чињеница да Руси све више напредују у региону Доњецка.
У Курској области руске трупе су ослободиле значајан део територије коју је Кијев заузео у свом изненадном нападу у августу, што је навело једног украјинског официра да каже за Њујорк тајмс: "Ситуација је напета".
Руска офанзива на истоку и југу Доњецке области заузима фронт ширине око тридесетак километара, и полако али сигурно се трупе крећу према Покровску, логистичком чворишту чије би заузимање било велики допринос потпуној контроли Донбаса од стране Москве.
- Дефинитивно утиче на морал оно што се дешава у Донбасу - рекао је Сајмон Шлегел, аналитичар у Међународној кризној групи за Њузвик.
- Темпо руског напредовања је већи него раније ове или 2023. године. Врло је јасно да овог пута више није тако лако украјинском руководству да окриви спорост испорука западне помоћи и да затражи више оружја, посебно са веома непредвидивим исходом избора у САД - казао је он.
- То је више комбиновани проблем сада када Украјина не може да прикупи довољно људи да се боре на фронту — као и одложене испоруке оружја - рекао је Шлегел, и додао - Заправо је проблем довести људе на прве линије фронта да користе оружје које је стигло -
Обећање бившег председника Доналда Трампа да ће брзо окончати рат и незадовољство због континуиране подршке САД ратним напорима Украјине изазвало је сумњу у прилив америчке војне помоћи након што су Американци почели да излазе на биралишта.
- Трамп је врло јасно рекао да мисли да је Украјина одговорна за почетак рата, као и да би желео да то реши веома брзо - рекао је Шлегел, и истакао да није сасвим јасно ни шта би значила победа Камале Харис.
- Није сасвим јасно објаснила да ли ће наставити веома опрезан курс Џоа Бајдена — чиме су многи људи веома незадовољни — или ће бити храбрија - додао је Шлегел.
Зеленски је у септембру отишао у САД да промовише свој План победе, који укључује захтев Кијева да користи ракете дугог домета које је обезбедио Запад по циљевима унутар Русије.
Употребу тих ракета тренутно ограничавају САД и Уједињено Краљевство због страха од ескалације.
- Много сам забринут, не само због избора, већ и због чињенице да тренутна америчка администрација намеће прекомерна ограничења на употребу оружја - рекао је Марк Монтгомери, виши сарадник у Фондацији за одбрану демократије.
- Не дозвољавамо Украјинцима да искористе до максимума системе који су им предати - рекао је он.
- То има импликације по украјинску безбедност и очигледно је да би избори могли да наговесте драматичну промену подршке -
Борбу Украјине компликују севернокорејске трупе које се придружују руским ратним напорима, а Зеленски је у петак рекао да се хиљаде њих налази у близини украјинске границе, иако први извештаји сугеришу да нису адекватно обучени и опремљени, пише амерички лист.
Улазак Пјонгјанга у сукоб подстакао је Литванију да захтева од чланица НАТО да одустану од забране употребе оружја дугог домета од стране Украјине против Русије.
Монтгомери је додао - Мислим да за Украјину долази тешка зима -
Међутим, да би се припремили за хладне месеце, европски добављачи су повећали извоз електричне енергије.
Постављени су генератори за школе, болнице и хитне службе и многи Украјинци опремају своја имања алтернативним изворима струје.
Извор: Србија Данас/Њузвик