"Чланство у НАТО-у никако није опција" Ово је Трампов план за Украјину: Европске земље би требале преузети улогу јемаца
Републикански кандидат за председника Доналд Трамп планира да оконча рат у Украјини "замрзавањем" сукоба ако победи на председничким изборима, известио је Финанциал Тимес, позивајући се на изворе блиске тиму бившег председника.
Трамп је раније тврдио да би завршио рат у Украјини у року од "24 сата", али није објаснио како би то остварио. Неки извештаји и изјаве из Трамповог ужег круга сугеришу да би то могло значити притисак на Украјину да уступи део територија или одустане од својих аспирација за придружење НАТО-у.
Републикански кандидат за потпредседника Ј.Д. Венс у септембру је изнео идеју о замрзавању рата успостављањем аутономних региона и демилитаризованих зона с обе стране границе, али без чланства у НАТО-у, наводи ФТ.
Према речима једног од дугогодишњих Трампових саветника, нови план би преиспитао споразуме из Минска из 2014. и 2015., који никада нису спроведени. Ти су споразуми предвиђали територијалну целовитост Украјине с аутономним зонама, док окупирани Крим није био поменут. Трампов план подразумева увођење "клаузуле о механизму спровођења", односно увођење санкција за кршење споразума.
- Европске земље би требале преузети улогу јемаца и "надзорника" мировног процеса, док би учешће Сједињених Америчких Држава и НАТО-а било минимално - пише Финанциал Тимес.
"Постоје две ствари на којима ће Америка инсистирати. Нећемо имати наше људе у механизму спровођења. Нећемо то финансирати. Европа ће то платити", додао је Трампов саветник.
Трампови савезници: Украјина губи рат
Трампови савезници тврде да Украјина губи рат те да је због тога форсирање договора "морално исправно". Трамп сматра да би актуелни амерички председник Џо Бајден требало да разговара с руским председником Владимиром Путином, као што су амерички председници разговарали с челницима Совјетског Савеза током Хладног рата, те да чланство Украјине у НАТО-у тренутно није опција.
Фред Флеиц, бивши аналитичар ЦИА-е који је радио у Белој кући за време Трамповог мандата, а сада је у Центру за америчку безбедност, сугерисао је у интервјуу за ФТ да би чланство Украјине у НАТО-у могло бити скинуто с дневног реда на неколико година, како би се Русију натерало на преговоре.
"Замрзавамо сукоб, Украјина не уступа територију, не одустаје од територијалних потраживања и крећу преговори с разумевањем да вероватно неће бити коначног договора док Путин не оде с места руског председника", рекао је Флеиц. Међутим, овај приступ неће имати једногласну подршку унутар Републиканске странке, известио је ФТ.
Републиканци имају другачији план
Мајк Волц, један од најистакнутијих републиканских говорника о националној безбедности у Представничком дому, предложио је да би Трамп требао запретити урушавањем руске економије снижавањем цена нафте и гаса како би Путина довео за преговарачки сто.
"Извозите јефтинију, чистију америчку нафту и гас широм света. Снижавате цену", додао је Волц.
Саудијска Арабија, важан Трампов савезник током његовог првог мандата, не би поздравила такав потез. Ипак, људи блиски Трампу инсистирају на томе да ће он извршити снажан економски притисак на Путина.
"Показао је да зна како довести обје стране за сто", рекао је Риц Гренел, бивши амбасадор у Берлину и Трампов изасланик за Балкан, присећајући се Абрахамових споразума, договора које су потписали Израел и Уједињени Арапски Емирати, Бахреин, Мароко и Судан док је Трамп био на власти.
"То је чинио доследно. Арапи и Израелци, Руси и Украјинци биће следећи", рекао је.
Србија Данас/Index.hr