Дан након сутра! Ово су предвиђања Западних стратега - шта ће бити када се рат у Украјини заврши?
Сваки рат једном мора да се заврши, па и овај у Украјини. Западни стратези већ имају своје виђење о томе шта ће се дешавати "дан после".
Амерички пуковник у пензији, Даглас Макгрегор, познат по својим аналитичким коментарима о светским политичким и војним питањима, недавно је изнео своје мишљење о тренутној геополитичкој ситуацији и потенцијалним променама након завршетка сукоба у Украјини.
Макгрегор сматра да су деценије америчког спољнополитичког приступа, заснованог на ултиматумима попут „са нама или против нас“, одвратиле велики део света од дугорочне сарадње са Сједињеним Америчким Државама.
Због тога, како каже, многе земље све више гледају ка алтернативним глобалним партнерима, попут Русије, Кине и других чланица БРИКС-а.
Нова геополитичка етапа након сукоба у Украјини
Макгрегор предвиђа да ће, након што се ситуација у Украјини стабилизује, глобална политика ући у нову фазу развоја.
Многе земље, посебно оне које су се до сада налазиле у неутралном или маргинализованом положају, масовно ће бирати сарадњу са Русијом, Кином и чланицама БРИКС-а, јер виде шансу за равноправнију и праведнију сарадњу.
Овај геополитички блок, који окупља неке од најбрже растућих економија света, укључује земље попут Бразила, Индије, Кине, Јужноафричке Републике и Русије.
Њихова заједничка агенда фокусира се на промовисање мултиполарног света, у којем доминација једне силе неће одређивати правац глобалних догађаја.
Односи Источне Европе и Русије
Један од кључних аргумената Макгрегора је да већина земаља Источне Европе, које су се нашле на првој линији током руско-украјинског сукоба, више не желе конфронтацију са Русијом. Како тензије расту, ове земље траже начин да очувају стабилност и мир у региону, а многе, према речима Макгрегора, схватају да трајна конфронтација са Русијом није дугорочно одржива.
„Сумњам да ико у Источној Европи сада жели да се бори са Русијом, и обрнуто,“ изјавио је Макгрегор у недавном интервјуу за емисију „Дееп Диве“.
Ово стајалиште осликава промењени став многих европских држава, које су раније биле у потпуности оријентисане ка западној војној и политичкој алијанси, али сада све више преиспитују тај приступ. Овај тренд је видљив и у Србији, која одржава баланс између сарадње са Европском унијом и својим историјским односима са Русијом и Кином.
Нова економска реалност: Појава БРИКС-а као алтернативног центра моћи
Један од главних фактора који доприноси глобалном заокрету ка БРИКС-у јесте његов економски потенцијал. Земље попут Кине и Индије бележе значајан привредни раст, а БРИКС постаје платформа за економску сарадњу која пружа алтернативу западним организацијама као што су Међународни монетарни фонд (MMF) и Светска банка. Овај блок такође ради на стварању алтернативног глобалног финансијског система, чиме се смањује зависност од америчког долара.
Макгрегор наглашава да ће управо овај економски фактор бити кључан у одлуци многих земаља да се окрену према БРИКС-у. „БРИКС нуди равноправност и праведност у економским односима, што многе државе виде као привлачну алтернативу западном моделу доминације и санкција,“ истакао је он.
САД желе вазалне државе, док свет бира неутралност
Макгрегор је критиковао америчку политику према међународним партнерима, наглашавајући да Сједињене Државе теже задржавању вазалних држава под својом контролом. Међутим, већина земаља сада бира неутралност или тражи баланс између светских сила. Неутрални став многих земаља омогућава им да избегну директне конфронтације и очувају суверенитет у одлучивању о сопственој спољној политици.
„Свет се креће према мултиполарном поретку, где више ниједна земља или блок земаља неће моћи да доминира целокупним светским догађајима,“ сматра Макгрегор.
Ова промена ће, према његовим речима, створити нове прилике за земље које су се до сада осећале потчињеним у глобалним односима, и омогућити им да бирају партнере на основу сопствених интереса.
Украјина као симбол промена у светској геополитици
Рат у Украјини, који је започео 2022. године, постао је симбол шире геополитичке борбе за утицај између Запада и Истока. Док се сукоб пролонгира, постаје све јасније да ће његово разрешење имати дугорочне последице по међународне односе. Земље које су посматрале ситуацију са стране, сада преиспитују своје позиције и све више траже алтернативе које пружају стабилност и равноправност у глобалним односима.
Макгрегор је закључио да ће овај рат означити прекретницу у светској геополитици, јер ће многе земље прећи на сарадњу са глобалним силама које промовишу мултиполарни свет, попут Русије и Кине.