Државни секретар САД хитно отпутовао у Брисел! Одлазећа администрација Беле куће повлачи последње потезе пред долазак Трампа на власт
Државни секретар САД Ентони Блинкен отпутовао је данас за Брисел за хитне разговоре са Европљанима у настојану да убрза доставу помоћи Украјини пре преузимања дужности новоизабраног америчког председника Доналда Трампа.
Блинкен ће се сутра састати са званичницима НАТО и Европске уније да би разговарао о подршци Украјини у њеној одбрани од руске агресије, рекао је у саопштењу његов портпарол Метју Милер.
Блинкенов пут јако личи на хитни одлазак у главни град Белгије, и седиште институција ЕУ, док је у позадини забринутост Украјине и бројних европских земаља о трајању америчке подршке Кијеву после поновног избора Трампа 5. новембра, а на шта се се још додаје и криза у Немачкој, пише Франс прес. Бивши председник САД (2017-2021) који преузима свој нови мандат у Белој кући 20. јануара, већ ради на тим питањима.
Разговарао је са украјинским председником Володимиром Зеленским. Према листу Вашингтон пост разговарао је и са руским председником Владимиром Путином да тражи од њега да не изазове ескалацију рата, информација коју је међутим демантовао Кремљ, назвавши то "чистом измишљотином".
Доналд Трамп се такође припрема, према америчким медијима, да именује утицајног републиканског сенатора Флориде Марка Рубија за свог државног секретара. Рубио је недавно оценио да треба "окончати рат у Украјини " који је према њему у "ћорскокаку".
Трамп је више пута рекао да може да оконча рат у Украјини "за један дан" чак и пре него што преузме дужност, али није никад објаснио како би то учинио. Он јесте међутим довео у питање десетине милијарди долара које је Вашингтон потрошио на Украјину, од тога више од 60 милијарди долара у војној помоћи, од руске инвазије у фебруару 2022.
Одлазећи председник Џо Бајден према томе жели да убрза испоруку војне помоћи Украјини и да настави да успоставља механизме које би преузели Европљани. Од помоћи одобрене пролетос остало је да се расподели до 9,2 милијарди долара. Од тог износа 7,1 милијарда долара треба узети из америчких залиха оружја, а 2,1 милијарду за финансирање уговора за куповину оружја, према Пентагону.
Саветник за националну безбедност Беле куће Џејк Саливен говорио је у недељу о износу од шест милијарди долара и упозорио на ризике у случају прекида подршке САД-а.
- До краја (одлазеће) администрације покушаће да пошаљу све што је расположиво, као што су оклопна возила и муниција за лако наоружање што је потребно Украјини а САД имају у великим количинама - рекао је за Франс прес Марк Кансиан, из Центра за међународне и стратешке студије у Вашингтону.
У време када је Берлин у сред политичке кризе, немачка министарка спољних послова Аналена Бербок упозорила је на ризик да Владимир Путин искористи политичку транзицију у САД да продуби своју предност у Украјини.
Блинкенова посета се одвија у тренутку када су током викенда изведени масовни удари дроновима у Украјини и области Москве, и када се гомилају хиљаде севернокорејских војника у руској приобалној области Курск. Блинкенов простор за манверисање је врло узак, до 20. јануара.
Њујорк тајмс каже да је Москва послала 50.000 војника, међу којима и војнике из Северне Кореје у покушају да избаци украјинске трупе које три месеца контролишу тај део Курске области.
- Без обзира на приступ који ће усвојити америчке вође према Украјини Европа треба да се мобилише и да преузме вођство у напорима одбране Украјине - рекла је недавно Олена Прокопенко, из Џерман Маршал Фонда, трансатлантског истраживачког центра. Она је додала да Трампова победа нажалост долази у најгорем могућем тренуктку када је реч о политичком и економском стању Европе и њеном капацитету брзог координисања.
Србија Данас/Агенција