ДРЖАВНИ УДАР У КИЈЕВУ Побуна против Зеленског
Ситуација у Кијеву се закувава
Док руске снаге напредују на истоку Украјине, а Кијев лобира код западних савезника да искористе своје ракете на руској територији, највиши опозиционари оптужили су Зеленског да све више попуњава владине положаје низом блиских савезника и лојалиста у покушају да консолидује власт око своје канцеларије.
Странка Зеленског је освојила већину 2019. године, тако да он има право да сатавља владу.
Војно стање које је на снази током рата са Украјином дају му моћ, већа овлашћења и могућност забране изора. Неки ипак, сматрају да је Зеленски претерао и прекорачио корак.
"Све акције садашњих власти говоре о систематској централизацији власти од стране председника и његове канцеларије", рекла је Ivanna Климпуш-Цинцадзе, посланица из опозиционе партије "Европска солидарност".
Опозиција Украјине говори о кризи у управљању у земљи.
Са друге стране, неки званичници блиски Зеленском и аналитичари одбацивали су критике и поручили опозицији да не критикује и драматизује дуго планиране потезе за јачање исцрпљене ратне владе.
"Стил Зеленског је да с времена на време реконструише владу, како би је учинио енергијчнијом и ефикаснијом", рекао је Володимир Фесенко, политички аналитичар украљинског Пента Центра за политичка истраживања.
"Верујем да морамо да саслушамо председников став и са ким му је пријатније да ради", рекао је Олександр Мережко, посланик Слуге народа и шеф одбора за спољне послове у парламенту.
Побуна демократа
Домаћи противници Зеленског мисле да је прекршио све мере и да злоупотебљава власт. Они желе репрезентативнију владу док се руски рат наставља.
"У овом тренутку нам је потребна влада спаса" изајвила је Климпуш-Цинцадзе.
"Али пристали би смо на сарадњу само ако се Украјинска влада врати на владавину закона, јер чак ни рат није изговор за овакву владавину."
Украјина има историју корупције, а САД су се у различитим периодима залагале да Кијев учини више да провјерава своје званичнике и да сузбије политичке и финансијске индискреције.
Из администрације се говори да можда и има разлога за забринутост.
Ипак, рат се наводи као више него легитиман разлог за потезе које се у миру могу гледати другачије.
"Чак и уз све критике на рачун шефа кабинета Зеленског Јермака који постаје превише моћан, видимо да нам партнери и даље помажу. Зато што разумеју нашу ситуацију. Они разумеју да ће Украјина добити поновно покретање демократије чим се рат заврши и избори", рекао је аналитичар Фесенко.