ДВА ГЛАВНА САВЕЗНИКА ОКРЕНУЛА ЛЕЂА САД! Стали уз Путина, Американци бесни: "Зашто играмо како они свирају?"
Амерички напори да осујете Путинове планове активно поткопавају наводни амерички савезници у Персијском заливу, пише аналитичар Џош Рогин за Вашингтон пост.
Диктатори који управљају овим нафтним државама грабе огроман профит од продаје нафте док невероватно високе цене пуне Путинову касу и штете америчкој и европској економији.
Са таквим пријатељима, коме су уопште потребни непријатељи? Зашто Бајденова администрација игра онако како они свирају, пита се Вашингтон пост.
ПОЗВАНИ У КИЈЕВ НА САСЛУШАЊЕ: Главни тужилац Украјине поднела пријаве против ових седам највиших руских функционера
ЧЛАНИЦА НАТО ЖЕЛИ ДЕО ТЕРИТОРИЈЕ УКРАЈИНЕ! Војни експерт шокирао: "Сада је наступио згодан тренутак"
"ТО ЈЕ ЈЕДНАКО АТОМСКОЈ БОМБИ" Орбан оштро о предлогу ЕУ против Русије: Ставио сам им до знања од самог почетка
И док Путин користи нафту да уцењује и кажњава Запад што помаже Украјини, прави владар Саудијске Арабије, престолонаследник Мохамед бин Салман и престолонаследник УАЕ Мохамед бин Зајед ал-Нахјан одбијају да учине једину ствар у њиховој моћи која би помогла: да производе више нафте. У међувремену, Мохамед бин Салман користи украјинску кризу да изврши притисак на Бајденову администрацију да одбије његово предизборно обећање да ће ресетовати америчко-саудијске односе.
Прошлонедељна тајна посета директора ЦИА Вилијема Џеј Бернса Саудијској Арабији, која је откривена ове недеље, само је последњи у низу примера у којима Бајденова администрација моли Салмана да затвори славину. Ово поставља очигледно питање: кога ти заливски владари сматрају правим савезником – САД или Русију?
- Саудијска Арабија и УАЕ су данас савезници Русије у Персијском заливу и заправо перу руски новац и категорички и намерно одбијају да повећају производњу нафте - рекао је посланик Демократске странке Том Малиновски на форуму Седона Института Мекејн прошле недеље. "Ово је тренутак када земље треба да одлуче на чијој су страни?"
Чак и пре почетка украјинског рата, Бајденова администрација је почела да одустаје од предизборног обећања да ће заузети чвршћи став према Саудијцима, обнављајући трговину оружјем и шаљући своје високе званичнике на састанак са Мохамедом бин Салманом, човеком који је према ЦИА, наручио атентат 2018. новинара и сарадника Вашингтон Поста Џамала Кашогија. Али украјинска криза дала је Мохамеду бин Салману златну прилику.
Салман радо разговара са Путином. Али и саудијски владар и његов емиратски колега одбили су да прихвате Бајденов позив у марту, иако обе земље уживају америчку заштиту. Мохамед бин Салман чека да се Бајден састане са њим у Ријаду - или да га позове у Белу кућу. Бајден се опире јер зна да би тако нешто било јавно понижење након што је обећао да ће се дистанцирати од саудијског режима.
У међувремену, Мохамед бин Салман јавно заводи републиканце. Дао је зету Доналда Трампа, Џареду Кушнеру, две милијарде долара преко приватног инвестиционог фонда без транспарентности – што је новац који би Трамп могао да искористи у борби против Бајдена 2024. године.
Бајденов тим се понаша као да произвођачи нафте из Залива имају предност. Али то је тачно само ако Сједињене Државе не успеју да схвате ко заиста има моћ у овом односу.
- Полуга је на америчкој страни. Али одбијају да га користе - рекао је Али Ал-Ахмед, оснивач и директор Заливског института. "Они нису спремни да промене тај однос, па га сада контролише Мохамед бин Салман."
Апологети заливских држава нуде познат аргумент. Кажу да Саудијска Арабија и УАЕ представљају стабилност и реформе у региону коме прете тероризам и Иран. Кажу да САД не могу да врше већи притисак на те режиме јер би их то само гурнуло у руке Русији и Кини.
Али да ли неко заиста верује да политика Мохамеда бин Салмана стабилизује регион? Да ли се диктатор који учествује у бруталним сукобима у својој земљи и у рату у Јемену заиста може назвати реформатором? Да ли Саудијска Арабија заиста жели да купи руско оружје и да своју безбедност стави у руке Кинеза? Ако јесте, срећно са тим, наводи амерички медиј.
Неки сумњају да би дошло до чвршћег приступа Мохамеду бин Салману, али се та идеја, иронично, показала погрешном управо за време Трамповог мандата. 2020. године, када су Саудијци намерно срушили цену нафте, Трамп је запретио да ће повући америчке трупе из Саудијске Арабије – и Мохамед бин Салман је попустио.
Иако је Трамп, генерално гледано, био превише послушан према Саудијској Арабији, знао је да је Мохамед бин Салман насилник, а насилницима треба показати снагу, а не слабост.
Нови, де факто, савез између Путина, Мохамеда бин Салмана и Мохамеда бин Заједа је савршено разумљив: сва три диктатора ширење слободе, демократије и људских права виде као егзистенцијалну претњу својој владавини.
Али укупна рационализација америчког партнерства са овим земљама Залива заснива се на њиховој улози важних играча у одржавању енергетске стабилности. Ако они не обезбеде ту стабилност, шта тачно добијамо заузврат за нашу инвестицију?
Браниоци Мохамеда бин Салмана често истичу да његов 86-годишњи отац неће дуго живети - што значи да ће његов син вероватно владати Саудијском Арабијом деценијама, свиђало ми се то или не. Међутим, у стварности је то најбољи аргумент за чвршћи став према њему. Ако Саудијска Арабија и даље жели да буде савезник Сједињених Држава, требало би да се тако и понаша.