Две године од погибије ДАРЈЕ ДУГИН
На данашњи дан, обележава се годишњица трагичне погибије Дарје Дугин, ћерке познатог руског филозофа и политичког теоретичара Александра Дугина.
Она је изгубила је живот 20. августа 2022. године у експлозији аутомобила у близини Москве. Овај догађај, који је потресао руску јавност и изазвао бурне реакције широм света, и даље остаје у средишту пажње због бројних спекулација и питања о правој мети напада и политичкој позадини која га окружује. Њена смрт остаје симбол сложених геополитичких тензија и несигурности која прати савремени свет.
Ко је била Дарја Дугина?
Дарја Дугина била је руска новинарка, политичка аналитичарка и ћерка Александра Дугина, истакнутог руског филозофа и политичког теоретичара. Она је радила као новинарка и политичка коментаторка, често изражавајући ставове у складу с идеологијом свог оца, која заговара уједињење руског и европског континента у геополитички блок који би био противтежа западном утицају.
Она је у једном разговору за медије описала рат као "сукоб цивилизација" и изразила понос чињеницом да су и она и њен отац били санкционисани од стране Запада.
Дарја Дугина погинула је 20. августа 2022. године у експлозији аутомобила у близини Москве. Смрт Дарје Дугине изазвала је међународну пажњу, посебно због спекулација да је њен отац био права мета напада. Руске власти су инцидент окарактерисале као терористички чин, а многи аналитичари су указали на то да би овај догађај могао имати озбиљне политичке последице, посебно у контексту односа Русије са Западом и ситуације у Украјини.
Ко је Александар Дугин?
Рођен 7. јануара 1962. године у Москви, Дугин је постао један од најутицајнијих интелектуалаца у Русији, посебно кроз своје идеје о "Евроазијству," које заговарају уједињење Русије с другим постсовјетским земљама у геополитички блок супротстављен Западу, посебно Сједињеним Америчким Државама и Европској унији.
Дугинова идеологија, позната као "четврта политичка теорија", критикује либерализам, фашизам и комунизам као застареле идеологије 20. века и позива на стварање новог, евроазијског пута који би комбиновао традиционализам, национализам и анти-глобализам. Он је често описиван као "идеолошки ментор" или "инспирација" за неке делове руске политичке елите, иако није директно повезан са руском владом.
Дугин је био близак руским националистичким покретима и имао је велики утицај на руску геополитику, посебно у вези са политиком према Украјини, Европи и Сједињеним Државама. Његова улога у обликовању руских ставова према Западу учинила га је контроверзном фигуром, а многи га сматрају кључним идеологом модерног руског експанзионизма.
Александра Дугина санкционисале су САД 2015. године због његове наводне умешаности у руску анексију Крима.
Дугин је годинама позивао Москву да се агресивније афирмише на глобалној сцени и подржавао је руску војну акцију у Украјини.
Србија Данас