ЕКСПРЕСАН ОДГОВОР ЛИТВАНИЈИ: Путин и Лукашенко ХИТНО разговарали, спремају заједнички УДАР због Каљининграда
Крајем јуна гувернер Калињинграда Антон Алиханов оценио је да би између 40 и 50 одсто робе која стиже у енклаву могло да буде подложно рестрикцијама.
Кремљ је саопштио данас да руски и белоруски председник раде на заједничким мерама као одговор Литванији која забрањује транзит одређене робе ка руској енклави Калињинград.
ЗЕЛЕНСКИ ДАО ХИТНУ НАРЕДБУ ВОЈНИЦИМА: "Кренућемо са војском од милион људи на Русију"
ЛИТВАНИЈА ЗАДАЛА НОВИ УДАРАЦ РУСИЈИ: Тензије све више расту, ова одлука се Путину неће свидети
ШОКАНТНО ПРИЗНАЊЕ ШЕФА ДИПЛОМАТИЈЕ ЕУ: Наше становиште око Украјине није преовладало!
Енклава Калињинград, која се налази између Пољске и Литваније, великим делом се снабдева железницом из континенталне Русије.
Примењујући европске санкције уведене због руске офанзиве у Украјини Виљнус од друге половине јуна више не дозвољава пролаз одређене робе преко своје територије.
Председници Владимир Путин и Александар Лукашенко су у телефонском разговору ставили нагласак на ситуацију насталу због "нелегалних санкција које је увела Литванија, и у том контексту разговарали о могућим заједничким мерама", навео је Кремљ у саопштењу.
Осим границе са Калињинградом Литванија нема другу границу са Русијом. Она међутим има границу од око 680 километара са Белорусијом, главном савезницом Кремља, и позадинском базом за руску војску током њеног напада на Украјину.
У току су преговори између Русије и Европске уније, и Москва тражи укидање рестрикција које спречавају транзит робе, и примену споразума из 2002. године када су балтичке републике, бивше совјестске републике, ушле у ЕУ.
Крајем јуна гувернер Калињинграда Антон Алиханов оценио је да би између 40 и 50 одсто робе која стиже у енклаву могло да буде подложно рестрикцијама, од угља до метала, преко грађевинског материјала, алкохола и технолошких производа. Москва је обећала "озбиљне" последице Литванији ако се транзит поново не успостави.