ЕВО ЗАШТО ПУТИН ПО СВАКУ ЦЕНУ ЖЕЛИ ДА ОСВОЈИ ЧАСОВ ЈАР: Руски председник има ОЗБИЉАН план за предстојеће дане
Руски председник Владимир Путин могао би да покрене очекивану велику летњу офанзиву у Украјини током предстојећег самита НАТО у Вашингтону, пише аналитички центар Атлантски савет
Министарство одбране Русије саопштило је данас да је велико упориште украјинске војске на периферији града Часов Јар под руском контролом.
-Јединице Ваздушно-десантних снага Иванова из састава снага Јужне групе, уз подршку авијације и артиљерије, упали су у велико упориште Оружаних снага Украјине на периферији града Часов Јар - саопштило је руско Министарство одбране на свом Телеграм каналу, пренео је Интерфакс.
Како су навели, део украјинског војног особља је положио оружје и предао се. Министарство одбране Русије објавило је снимак у којем руска војска извештава о заплени оружја западне производње, укључујући јуришне пушке и противтенковске ракетне системе Џавелин.
План председника Русије Владимира Путина је, како пишу медији са Запада Европе, да што пре освоји Часив Јар јер је Украјина ноћас добила очекивани новац од САД и свакако ће ојачати своје позиције на фронту.
Руски председник Владимир Путин могао би да покрене очекивану велику летњу офанзиву у Украјини током предстојећег самита НАТО у Вашингтону, пише аналитички центар Атлантски савет.
-Вероватно ће се нова руска офанзива поклопити са предстојећим самитом НАТО у Вашингтону од 9. до 11. јула (...) у складу са званичном руском пропагандом да се овај рат не води само против Украјине, него и против НАТО и да је ово цивилизацијска борба против колективног Запада - пише у анализи Атлантског савета, преноси украјинска агенција УНИАН.
Додаје се да би Путин тиме покушао да "понизи савез баш у тренутку када обележава три четвртине века обуздавања империјалних амбиција Москве".
Према анализи Атлантског савета, администрација америчког председника Џозефа Бајдена имаће две опције у случају напретка Русије, "да задржи курс и повећа ризик од украјинских жртава, или да пређе са политике 'колико год је потребно' на приступ 'шта год је потребно' да Украјинце да одбију Русе назад".
Друга опција би, према анализи, повећала ризик од ескалације у Украјини, али би такође и уклонила Бајдену "изборни ризик да буде окривљен за неуспех америчке политике у Украјини".
Амерички Сенат усвојио је јуче закон којим се одобрава пакет безбедносне помоћи Украјини од 61 милијарду долара, а у анализи се наводи да земље Запада не помажу Украјини да преузме иницијативу, већ јој само помажу довољно "да заустави активну офанзиву руских окупатора".
Извор: Србија Данас/Република/И.Ђ.