ЕВРОПА ДАНАС ДОНОСИ КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Кључна тема РУСКА НАФТА, следе велике промене
Планови оцртавају краткорочни напор за испоруке гаса који није руски.
Европска комисија ће данас представити план вредан 210 милијарди евра о томе како Европа може да прекине ослањање на руска фосилна горива до 2027. године.
СКУПО ЋЕ ИХ КОШТАТИ АМЕРИЧКА ПОМОЋ: Експерти процењују како ће Украјина одужити подршку САД
"НЕЋЕМО ДОЗВОЛИТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ, АЛИ..." Медведев ОШТРО одговорио непријатељима, поменуо и НУКЛЕАРНО оружје
ИЗВЕШТАЈ СА ФРОНТА У УКРАЈИНИ! Руске оружане снаге пробијају линије одбране три кијевска батаљона (МАПА)
Сукоб у Украјини подстакао је Европску унију да преиспита енергетску политику усред заоштрених забринутости због снабдевања енергената, наводи Ројтерс.
Русија испоручује 40 одсто гаса ЕУ и 27 одсто нафте, а земље ЕУ се тренутно боре да договоре санкције на руску нафту.
Како се наводи у нацрту документа, у који је британска агенција имала увид, да би се земље одвикнуле од тих горива, Брисел ће предложити троструки план, а то је прелазак на увоз више гаса који није руски, брже увођење обновљиве енергије и више напора за уштеду енергије.
Нацрт мера, који би могао да се промени пре него што буду објављени, укључује мешавину закона ЕУ, необавезујућих шема и препорука које би националне владе могле да преузму.
Планови оцртавају краткорочни напор за испоруке гаса који није руски, наглашавајући потенцијал за повећање увоза течног природног гаса из земаља укључујући Египат, Израел и Нигерију.
Путин: То је економско самоубиство
Европска унија, одбијајњем руских енергенте, представља економско самоубиство за ЕУ, изјавио је јуче председник Руске Федерације Владимир Путин на састанку о ситуацији у нафтном сектору.
- Данас видимо да из апсолутно политичких разлога, због сопствених амбиција и под притиском америчког господара, европске земље уводе нове санкције тржиштима нафте и гаса. Све то води ка расту инфлације и уместо да признају своје грешке, траже кривце са стране - рекао је Путин.
Он је истакао да ће Европа дугорочно постати регион са високим ценама енергената.
Према његовим речима, западна политичка класа спекулише с "апсолутно природном забринутошћу многих људи у вези с електранама и климатским питањима", при чему умањују значај традиционалних, угљоводоничних извора енергије, док истовремено прецењују улогу алтернативне енергије.