СВЕ СЕ ГЛАСНИЈЕ ГОВОРИ О НОВОМ СУКОБУ: Бивши државни секретар САД изнео бруталне чињенице - Нема сумње да су САД и Кина у сукобу
За Зеленског, бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер каже да нема сумње да је извршио историјску мисију.
Бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер у великом интервју за Сандеј Тајмс у којем је опширно говорио о томе како би могао да се разреши актуелни руско-украјински сукоб и коментарисао поступке украјинског председника Владимира Зеленског и његовог руског колеге Владимира Путина.
ПОНОЋНО ОБРАЋАЊЕ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио због ситуације у Северодоњецку – ОВО је кључан тактички циљ Русије?!
УДАРАЦ НАТО АЛИЈАНСЕ КАКАВ УКРАЈИНА НИЈЕ ОЧЕКИВАЛА: Испливао предлог да се зарад мира Кијев одрекне овог дела територије?
РУСИ ПОНАВЉАЈУ СЦЕНАРИО ИЗ МАРИЈУПОЉА: Овај град пролази кроз исту судбину - рат у Украјини прелази у НОВУ ФАЗУ
За Зеленског, Кисинџер каже да нема сумње да је извршио историјску мисију.
- Постао је случајни председник из фрустрације унутрашњом политиком. А онда се суочио са покушајем Русије да врати Украјину у потпуно зависан и подређен положај. И окупио је своју земљу и светску јавност на историјски начин. То је његово велико достигнуће - рекао је Кисинџер.
Ипак, истакао је да остаје питање да ли Зеленски може одржати своје лидерство склапањем мира, посебно мира који подразумева одређену жртву.
Упитан о руском председнику Владимиру Путину, кога је срео неколико пута од случајног сусрета почетком 1990-их, када је Путин био заменик градоначелника Санкт Петербурга, Кисинџер је рекао да мисли да је он промишљен аналитичар.
Путинов проблем је, сматра Кисинџер, то што је он на челу земље која је пропала и што је сада изгубио осећај за меру.
Иначе, за време руске анексије Крима 2014. године, Кисинџер се изјаснио против идеје о уласку Украјине у НАТО, предлажући уместо тога неутралан статус попут Финске. Већ тада је упозорио да наставак разговора о уласку Украјине у НАТО ризикује избијање рата. Финска и Шведска сада улазе у НАТО.
- НАТО је био одличан за обрачун са агресивном Русијом када је била велика претња светском миру. Али важно је препознати да ће се велики проблеми појавити у односима Блиског истока и Азије са Европом и Сједињеним Државама. А НАТО је институција чије чланице немају нужно компатибилне ставове - упозорава сада Кисинџер.
Новинар је подсетио Кисинџера на разговор који су водили крајем 2019. године у Пекингу, када га је питао да ли смо већ у другом хладном рату, али са Кином, која сада игра улогу Совјетског Савеза. Тада је рекао да су у подножју Хладног рата.
Сада поново упитан да прокоментарише тренутну ситацију и да ли би она могла да прерасте у рат већих размера, Кисинџер потврдно одговара и додаје да је Други хладни рат потенцијално још опаснији од Првог хладног рата.
- Обе суперсиле сада по први пут имају упоредиве економске ресурсе, а технологије уништавања су још страшније, посебно са појавом вештачке интелигенције - рекао је Кисинџер.
Не сумња да су Кина и Америка сада противници.
- Не верујем да је светска доминација кинески концепт, али може да се деси да постану тако моћни. А то није у нашем најбољем интересу - упозорава Кисинџер.
Додаје и да је дијалог неопходан, али да он изостаје.
- Зато ме дубоко брине куда идемо. Друге земље ће такође желети да искористе ово ривалство без разумевања његових јединствених аспеката - закључио је Кисинџер.