"АПСОЛУТНО ЈЕ НЕОПХОДНО РАЗГОВАРАТИ СА ПУТИНОМ" Шолц послао поруку упозорење: Не може Русија да намеће УСЛОВЕ ЗА МИР
Шолц је у Кијеву заједно са француским председником Емануелом Макроном, италијанским премијером Мариом Драгијем и румунским председником Клаусом Јоханисом разговарао с украјинским председником Володимиром Зеленским.
Немачки канцелар Олаф Шолц указао је да је одржавање комуникације с руским председником Владимиром Путином битно, чак и док Москва наставља свој рат против суседне Украјине, јавља агенција ДПА.
"УКРАЈИНА ВИШЕ НЕ ПОСТОЈИ У НЕКАДАШЊИМ ГРАНИЦАМА" Захарова послала поруку Кијеву, Путин одржао историјски час
ЛИТВАНИЈА БЛОКИРА РУСИЈУ КА СТРАТЕШКИ ВАЖНОЈ ТЕРИТОРИЈИ: Очекује се хитна реакција Москве
ПУТИН О ЗАКУЛИСНИМ ИГРАМА ЗАПАДА "Хоће руски гас, али да ми платимо транзит Украјини"
- Апсолутно је неопходно разговарати с Путином и наставићу да то чиним, као и француски председник - рекао је Шолц у интервјуу за ДПА, преноси Хина, наводећи да челници западних земаља настављају дипломатске напоре да окончају рат који је започео 24. фебруара инвазијом Русије на Украјину.
Шолц је дан раније у Кијеву заједно са француским председником Емануелом Макроном, италијанским премијером Мариом Драгијем и румунским председником Клаусом Јоханисом разговарао с украјинским председником Володимиром Зеленским.
Шолц је рекао и да је важно разумети да Русија не може да намеће услове мира са Украјином.
Немачки канцелар је нагласио како ће руском председнику рећи да је погрешио "ако стварно верује да ће опљачкати неку земљу, а онда се надати да ће се времена променити и да ће све бити нормално".
- Морате повући своје трупе и морате пронаћи споразум с Украјином који је прихватљив и исправан за народ Украјине - навео је Шолц поруку коју намерава да пренесе председнику Русије.
Немачки је канцелар рекао и да је "оптимистичан" у погледу договора европских земаља на предстојећем самиту на коме ће се разговарати о давању Украјини статуса кандидата за чланство у ЕУ.
- Европа је деловала јединствено након руске агресије на Украјину и то ћемо наставити да чинимо, тако да сам сигуран да ћемо пронаћи начин да донесемо заједничку одлуку - рекао је за Шолц.
Европска комисија препоручила је раније државама чланицама ЕУ да одобре кандидатски статус за Украјину и Молдавију, а иста персепктива се нуди и Грузији, али уз додатне услове.