"КИЈЕВ НЕМА СНАГУ" На Западу се све мање говори о потенцијалном успеху украјинске контраофанзиве
Неповољна ситуација по украјинску страну.
Украјина покушава да освежи своју углавном неуспешну контраофанзиву, започињући нову иницијативу у Запорошкој области раније ове недеље.
РУСИЈА СПРЕМА ОСВЕТУ УКРАЈИНИ: Због напада на руске градове уследиће ЖЕСТОК одговор!
ПОЧЕЛА РУСКА ОСВЕТА! Ударили су жестоко, извршен ракетни напад на ОВАЈ украјински град (ВИДЕО)
ОШТАР ДЕМАНТ ВАШИНГТОНА! Огласили се из Беле куће: Америчка војска није умешана у непријатељства у Украјини
Након шест недеља изузетно спорог напретка, Кијев и Вашингтон тврде да ће "друга фаза контраофанзиве донети интензивније нападе на руске положаје и да ће убрзати напредовање украјинске војске", пише "Хил".
- Украјина има још доста борбене моћи која није искоришћена у борбама - рекао је амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан. "Након што се то догоди, онда ћемо моћи да проценимо резултате контраофанзиве."
Државни секретар Ентони Блинкен је описао борбе у Украјини као "интензивне" и нагласио да Кијев "има добре шансе да поврати значајне територије".
- Верујемо да их опрема, обука и савети које смо поделили са Украјинцима стављају у добру позицију - рекао је он током посете Новом Зеланду.
Русија је потврдила да су Украјинци спровели нове акције на југу земље, као и да је значајан део њихове механизације уништен у покушају контраофанзиве.
- Непријатељ није имао успеха ни на једном подручју сукоба. Сви покушаји контраофанзиве су пропали, непријатељ је заустављен уз велике губитке - рекао је руски председник Владимир Путин.
Док поједини аналитари и даље верују да је значајнији напред у контраофанзиви могућ, већина ипак сматра да ће се она окончати без већих промена на линији фронта, након чега би конфликт могао да постане замрзнут, пише "Хил".
Мајкл О'Ханлон, сарадник Брукингс института, рекао је за тај амерички лист да контраофанзива за сада "напредује споро", и да ће тако вероватно остати и у будућности.
Он је одбацио украјински аргумент да они још увек "пажљиво испитују руске одбрамбене линије и траже слабе тачке" како би направили конкретнији напредак "када их буду пронашли".
- Скептичан сам јер су, пре свега, имали много времена за испитивање и већ су то радили. Друго, нажалост, Руси увек могу да уступе мало територије ако морају, како би поново успоставили одбрамбену линију. Дакле, ако примете велики украјински напредак у датом сектору, онда је то област у којој прекрајају линију фронта и граде нове ровове и минска поља, а затим се враћају на ту повученију позицију. Проблем спорог напредовања је то што браниоцу даје времена да се прилагоди и поново успостави свој систем утврђења - рекао је он.
Украјинци су своје нападе фокусирали на град Бахмут (Артјомовск) у Донбасу и на Мелитопољ и Берђанск у Запорошкој области.
Ипак, они су након шест недеља званичне контраофанзиве успели да заузму тек око 150 квадратних километара територије, наводи "Хил".
Тај лист наводи и да се на Западу све мање говори о потенцијалном успеху украјинске контраофанзиве, а да су све гласнији позиви на успостављање неке врсте "линије поделе" и примирја налик на оно које је, без формалног мировног споразума, окончало Корејски рат пре 70 година.