КОЛЕКТИВНИ ГНЕВ: Руси и Украјинци поново уједињени - ОВА одлука све РАЗБЕСНЕЛА
Комитет за Нобелову награду за мир успео је да уједини белоруску, руску и украјинску елиту у колективном гневу
Ове године, Нобелова награда за мир отишла је Русији четврти пут у историји и другу годину заредом. Али не само то, заједно са друштвом за људска права „Меморијал“, част деле белоруски активиста за људска права Александар Бјаљацки и украјински центар за грађанске слободе.
Упада у очи чињеница да је овогодишња Нобелова награда за мир истовремено додељена представницима три земље које су пре само три деценије сматране недељивом целином. Посматрачи су коментарисали да ово симболизује чињеницу да либерална крила три земље, упркос разликама њихових влада, остају повезана. Али многи не воле ово тумачење. Најоштрија реакција на вест о одлуци Нобеловог комитета била је у Украјини.
"ВЕОМА СМО СРЕЋНИ ШТО ВАС ВИДИМО" Путин дочекао важног госта са Запада, очи света упрте су у Кремљ (ФОТО)
ОВО ЈЕ АХИЛОВА ПЕТА КИЈЕВА! Откривено место где су Украјиници НАЈРАЊИВИЈИ
ТРИ ГОРУЋЕ ТЕМЕ, ПРОБЛЕМ МОРА ДА СЕ РЕШИ: Разговарали руски и министар одбране НАТО државе, дошли до ВАЖНОГ закључка
- Нобелов комитет има интересантно разумевање речи „мир“ ако представници две земље које су напале трећу заједно добију Нобелову награду. Ни руске ни белоруске организације нису биле у стању да организују отпор рату. Овогодишњи Нобел је ’страшан‘ - написао је на Твитеру Михаил Подољак, саветник председника Владимира Зеленског.
- Нобелова награда за мир додељена је представницима Украјине, Русије и Белорусије. Сматрам да је неприхватљиво да се сада прими било каква награда заједно са Русима и Белорусима. Ово је још једно оправдање и покушај да се уједине силоватељ и жртва. Требало би да то одбацимо - рекла је посланица Маријана Безугла.
- С једне стране, радујем се Нобеловој награди за мир за достојну украјинску организацију Центар за грађанске слободе. С друге стране, дружење са Белорусима и Русима је неприкладно јер актуелизује руски мит о 'tri братска народа' који је у основи садашњег рата против Украјине - рекао је историчар и бивши председник Украјинског института националног памћења Владимир Вјатрович. , написали су на друштвеним мрежама.
Игор Козловски, члан одбора CCL-a (Центар за грађанске слободе), изнео је сличну идеју: „Ми реагујемо веома емотивно и увређени смо када Европљани и Нобелов комитет зближе Украјинце, Русе и Белорусе у један простор. Нисмо против лауреата из Русије и Белорусије. [Али идеја о) „братским нацијама“ нас вређа.”
Међутим, ни Москва није посебно задовољна одлуком Нобеловог комитета. Шеф руског савета за људска права Валериј Фадејев саветовао је Меморијалу да „одбије ову награду како би сачувао бар неке елементе добре репутације“.
Посебно је био огорчен доделом награде украјинском CCL-u: „Где је била та организација у претходних осам година када је бомбардован Донбас, када су убијане хиљаде цивила, деце и стараца? Прикупљали су информације о ‘жртвама Мајдана’ – каквим жртвама Мајдана?! Ово је био државни удар који је подстицао и подржавао Запад. Ово није идеологија одбране људских права, то је идеологија рата.
Леонид Слуцки, шеф Комитета Државне думе за међународне послове, истакао је исто: „Сајт ове, да тако кажем, организације је пун оптужби за руску „окупацију“, чланака о „руској инвазији“ и о помоћи са Запада. И ни речи о хиљадама цивила које су убили украјински милитанти у Донбасу.
Руски посланик је закључио да је „Нобелова награда за мир поново претворена у политичко оруђе“.
- Поново је додељена 'правим' активистима и такозваним активистима за људска права. Додељује се за успех у поштивању методологије колективног Запада - додао је он.