КОМАНДАНТ ГРУЗИЈСКЕ ЛЕГИЈЕ: Близу 20.000 страних бораца ратује за Украјину, њих 3.000 је из ОВЕ земље!
Многи су погинули у борбама са руским снагама или током руских ракетних и ваздушних удара
Страни командант дао је процену броја Британаца који се боре за Украјину. Држављанин Грузије, задужен за страну добровољачку јединицу у Украјини, поделио је те бројке са британским новинама.
ДОЊЕЦКУ ХИТНО ТРЕБА ПОМОЋ РУСИЈЕ! ДНР под снажним ударима Украјинаца, војна подршка неопходна!
"40 МИЛИОНА ПОЉАКА СПРЕМНО ДА СЕ БОРИ ПРОТИВ РУСИЈЕ" Моравјецки послао поруку Кремљу, цитирао и латинску пословицу
"МАКРОН ЈЕ ИЗДАО УКРАЈИНУ" Француска повећала куповину гаса из Русије
Око 3.000 британских држављана бори се заједно са украјинским трупама против руских снага, известио је у уторак британски лист Индепендент, позивајући се на команданта стране добровољачке јединице.
Мамука Мамулашвили, који предводи такозвану Грузијску легију, рекао је новинарима да укупно близу 20.000 страних бораца тренутно служи у добровољачким јединицама у Украјини. Према Мамулашвилијевим проценама, скоро седмина њих су држављани Велике Британије, или скоро 3.000.
Командант је даље открио да су Британци друга најзаступљенија група међу прекоокеанским борцима, а следе их Американци. Лондон није објавио званичан број Британаца који су отишли да се боре за Украјину.
Откако је Москва напала свог суседа, највиши званичници Велике Британије слали су различите поруке британским добровољцима који су кренули у зону сукоба.
Говорећи у недељном јутарњем програму BBC-ja, британска министарка спољних послова Лиз Трас је рекла: "То је нешто о чему људи могу сами да доносе одлуке", додајући да "ако људи желе да подрже" борбу Украјинаца "за слободу и демократију", она би их "подржала у томе".
Истовремено, веб страница Лиз Трас упозорила је да би они који путују у Украјину да би се "борили или помогли другима који су укључени у сукоб" могли бити кривично гоњени када се врате у Велику Британију.
Даунинг стрит се брзо јавно оградио од изјава министра спољних послова у то време, а портпарол је позвао британске грађане да послушају релевантне савете о путовању.
Министар одбране Бен Волас је приметио да "осим ако нисте адекватно обучени, постоје бољи начини да допринесете безбедности Украјине".
У интервјуу за Би-Би-Си почетком марта, адмирал сер Ентони Дејвид Радакин, шеф британских оружаних снага, поновио је то мишљење, рекавши да би било "незаконито и бескорисно" да британско особље активне војне службе путује у ратну зону.
Један број бивших британских војника је ипак отпутовао да се бори заједно са украјинском војском. Најмање двојица њих су до сада убијени.
Џордан Гетли (24) убијен је у Северодоњецку, а његова породица је обавештена о томе у петак.
Крајем априла, још један британски држављанин, Скот Сибли, погинуо је у Украјини. У читуљи на друштвеним мрежама, његови пријатељи су га описали као "бившег британског војника".
Прошлог четвртка, суд у самопрокламованој Доњецкој Народној Републици (ДНР) прогласио је двојицу британских бораца, заробљених у украјинском граду Маријупољу, кривим за деловање у својству плаћеника и покушаја да силом преузму власт у ДНР. И Ејден Аслин и Шон Пинер осуђени су на смрт.
Лондон је одбацио суђење као "лажирање", инсистирајући да су двојица мушкараца легитимни припадници украјинских оружаних снага и да их треба третирати као ратне заробљенике.
Више о дешавањима у Украјини прочитајте ОВДЕ.