МАКРОН УПОЗОРАВА НА ОПАСНОСТ: Француска је будна, РАТ би могао да се прошири (МАПА)
Постоји страх од ширења ратних сукоба на суседне земље
Француски председник Емануел Макрон поновио је забринутост око ризика ширења украјинског рата на околне земље.
ПУТИНОВА ЋЕРКА СА ЗЕЛЕНСКИМ ИМА ДЕТЕ! Страни медији брује, напустила руског милијардера да би била са њим! (ФОТО)
НАСТАВЉА СЕ ЕВАКУАЦИЈА УКРАЈИНСКИХ ВОЈНИКА ИЗ МАРИЈУПОЉА: Предало се 1.730 бораца, дижу руке, спуштају пушке!
ВИШЕ НЕГО ИКАД У ИСТОРИЈИ: У Пољској распоређено чак 12.600 америчких војника, намера је јасна!
- Ширење сукоба на суседне земље не може бити искључено - рекао је данас Макрон указујући на "недавне инциденте" у молдавском региону Приднестровљу где су већ стациониране руске трупе и где су биле експлозије, преноси агенција АП.
- Француска остаје посебно будна према безбедносној ситуацији у региону - рекао је француски председник приликом пријема председнице Молдавије, суседа Украјине. Он је похвалио помоћ коју Молдавија пружа избеглицама из Украјине.
Та мала прозападна бивша совјестска република суочена је са приливом избеглица из Украјине. Макрон је позвао европске вође да дају брзи први одговор на поднет захтрев Молдавије за чланство у ЕУ. Молдавска председница Маја Санду поздравила је Макронову "иницијативу" о формирању европске политичке заједнице, која би према њој дозволила Молдавији да "убрза" приступ Европској унији, преноси Франс прес.
- Поздрављам иницијативу председника Макрона о формирању европске политичке заједнице која ће подржати и убрзати наш процес приступања ЕУ - рекла је она у изјави са својим француским колегом испред Јелисејске палате.
Она је рекла да је Молдавија земља која има европску историју и која ће без сумње имати европску будућност, изразивши "решеност" Кишињева да постане земља чланица ЕУ.
Рекла је да разуме да је то дуг и комплексан процес, који захтева много напора и рада, да Молдавија не тражи да скрати тај пут, да је спремна да уложи напор.
Молдавија је 3. марта поднела захтев за чланство у ЕУ, што је истог дана урадила и Грузија, док је Украјина поднела захтев 28. фебруара. Око 450.000 украјинских избеглица ушло је у Молдавију а десетине хиљада њих, од којих су половина деца је остало, рекла је Санду.
Више информација о дешавањима у Украјини прочитајте ОВДЕ.