ЕВО КАКО СЕ МЕЊАЛА РАТНА МАПА УКРАЈИНЕ: Руси дошли до предграђа Кијева, па се повукли, БУРНО и око Херсона (МАПА)
Мало се шта променило на терену од октобра 2022. године.
Прошло је две године од почетка рата у Украјини, а руске снаге ове недеље направиле су очигледан пробој.
КАПИТУЛАЦИЈА, ДРЖАВНИ УДАР НА ПУТИНА ИЛИ ПОТПУНИ РАТ СА НАТО-М: Ово је осам сценарија за крај рата у Украјини
УКРАЈИНЦИ ОРКЕСТРИРАЛИ СВИРЕП НАПАД НА ДОЊЕЦК! Има мртвих у удару на стамбену зграду (УЗНЕМИРИЈУЋ ФОТО)
СТОЛТЕНБЕРГ ОТКРИВА: Да ли ће Путин пристати на мир и хоће ли Украјина ући у НАТО?
Украјина је повукла своје трупе из Авдијивка - кључног града на истоку који су месецима опседале руске снаге - и оближње фабрике кокса, што је Кијеву омогућило да тамо попуни своје редове, пише BBC.
У октобру Русија је покренула низ напада на град, што је значило да су Украјинци могли да стигну до Доњецка, који је под контролом Русије.
Авдијивка је град у ком се одвијају борбе од 2014. године, када су борци, уз подршку Русије, заузели велике делове источних региона - Доњецка и Луганска.
Авдијивка је имала скоро 30.000 становника пре рата, скоро сви су напустили град који је скоро потпуно уништен.
Његов "пад" означава највећу промену на линији фронта дугој више од 1.000 километара откако су руске трупе заузеле оближњи Бахмут у мају 2023. године. Бахмут остаје кључна тачка дуж линија фронта заједно са областима око Роботина и јужније.
Председник Русије Владимир Путин је то поздравио као "важну победу", иако је Министарство одбране Уједињеног краљевства рекло да је "вероватно да руским снагама недостаје борбена ефикасност да одмах искористе заузимање Авдијивке".
Украјински председник Володимир Зеленски рекао је да је одлука о повлачењу донета да би били спасени животи војника и за то окривио слабљење снабдевања Запада оружјем.
Украјина изузетно зависи од снабдевања оружјем из САД и других западних савезника како би наставила да се бори против Русије - много веће војне силе са обиљен артиљеријске муниције.
Битка за Бахмут
Бахмут је издржао неке од најтежих борби у рату. Иако је Украјина стекла територију у околним областима током лета, недавне процене америчких аналитичара са Института за проучавање рата (ISW) указују на то да су руске снаге напредовале око града.
"Жаришта" на југу
Русија је такође полако напредовала јужније у близини села Роботине и Вербове у Запорожју - области у којој је Украјина постигла одређени успех током своје контраофанзиве током 2023. године. Када је Украјина поново заузела Роботин у августу, надали су се да ће њене снаге успети да пресеку копнени коридор до Крима, чинећи линије снабдевања Москве компликованијим.
Раније ове недеље украјински команданти рекли су да су руске снаге покренуле више напада на њихове положаје у тој области, али су инсистирали на томе да су ти напади одбијени.
Међутим, ISW је рекао да геолоцирани снимци показују да су руске снаге недавно напредовале до западне и јужне периферије села, док руски војни блогери тврде да су још више напредовали.
Такође се чини да је Русија поново заузела територију на источној обали реке Дњепар у области око села Кринки, око 30 километара од града Херсона.
Украјина је први пут објавила да је направила пробој у Кринкију средином новембра - река је раздвојила украјинске и руске снаге откако су се московске трупе повукле из Херсона пре годину дана.
Украјина се надала да би градић могла да искористи као базу за почетак пребацивања оклопних возила и система противваздушне одбране преко реке, чиме би се приближила пробоју на Крим, полуострво које је Русија илегално анектирала 2014. године.
Руски министар одбране Сергеј Шојгу изјавио је у уторак да су руске снаге поново заузеле Кринке, али је ИСВ рекао да визуелни докази отвореног кода и украјинско и руско извештавање сугеришу да украјинске снаге и даље имају ограничено упориште у тој области.
Напади на руску флоту
У међувремену, Украјина је наставила са нападима на руску Црноморску флоту, укључујући очигледно потапање амфибијског брода Цезар Куников код обале Крима.
Украјинска обавештајна управа објавила је снимак на којем су, како је речено, поморске беспилотне летелице Магура В5 напале брод у близини града Алупка.
Није било потврде од стране руске морнарице да је Цезар Куникоб потопљену Ценом мору, већ само да је уништено шест украјинских дронова.
Кремљ је такође одбио да коментарише инцидент. Међутим, Министарство одбране Велике Британије напомиње да би то било треће такво пловило, које се користи за пружање логистичке подршке флоти и ширим ратним напорима у Украјини, које ће бити уништено у украјинским ударима.
- Украјинска генијалност је врло вероватно одвратила Русију од слободног деловања у западном Црном мору и омогућила Украјини да преузме поморски замах од Русије - додаје се.
Два дана касније проруски војни блогери су известили да је команданта Црноморске флоте адмирала Виктора Соколова заменио вицеадмирал Сергеј Пинчука.
Они су спекулисали да је то можда последица успеха Украјине, иако је могуће да је Соколов погинуо у нападу на седиште Црноморске флоте у Севастопољу у септембру.
Украјина је такође успела да обори неколико руских авиона последњих недеља - укључујући Су-34 и Су-35С на истоку Украјине у понедељак.
Две године борби
Руски напад је почео десетинама ракетних удара на градове широм Украјине пре зоре 24. фебруара 2022. године.
Руске копнене трупе су брзо ушле и у року од неколико недеља контролисале су велике области Украјине и напредовале до предграђа Кијева. Руске снаге су бомбардовале Харков и заузеле су територију на истоку и југу до Херсона и опколиле лучки град Мариупољ.
Али они су скоро свуда налетели на веома јак украјински отпор и суочили се са озбиљним логистичким проблемима са слабо мотивисаним руским трупама које су трпеле несташицу хране, воде и муниције.
Украјинске снаге су такође брзо распоредиле оружје које је испоручило Запад, као што је противтенковски систем Нлав, који се показао веома ефикасним против руског напредовања.
До октобра 2022. слика се драматично променила и пошто није успела да заузме Кијев, Русија се потпуно повукла са севера. Од тада се мало шта променило на терену.
(Србија Данас/BBC)