СТРАВИЧНА БОЛЕСТ ХАРА ПРВОМ ЛИНИЈОМ ФРОНТА! Војницима ЛИЈЕ КРВ ИЗ ОЧИЈУ, из очаја пали на колена и кренули да се моле - НЕМА ИМ ПОМОЋИ (ВИДЕО)
Сабласне сцене на првим линијама фронта.
Линије фронта руског рата у Украјини постале су заражене пацовима и мишевима, наводно ширећи болест због које војници повраћају и крваре из очију, осакаћујући борбену способност и поново стварајући језиве услове који су мучили трупе у рововском рату у Првом светском рату.
ЧУДО РУСКЕ ТЕХНИКЕ ЗАСЕНИЛО "ЛЕОПАРДЕ" - Т-80БВМ гази све пред собом, док се његов немачки противник гуши у блату (ВИДЕО)
РУСИЈА НЕЋЕ ПРЕЋИ ТАКО ЛАКО ПРЕКО МАСАКРА У ДОЊЕЦКУ: Сутра ХИТНА седница Савета безбедности УН
БИВШИ АМЕРИЧКИ МАРИНАЦ РАЗОЧАРАО КИЈЕВ: Ево како ће се завршити сукоб у Украјини
Украјински војник, девојка која носи псеудоним „Кира“, присетила се како је њен батаљон прошле јесени захватила „епидемија мишева“ док се борила у јужном региону Запорожја.
- Замислите да идете у кревет, а ноћ почиње тако што вам се миш увуче у панталоне или џемпер, или вам жваће врхове прстију, или вас угризе за руку. Спавате два или три сата, у зависности од тога колико сте срећни - рекла је Кира за CNN. Она је проценила да је у њеној земуници од четири војника било око 1.000 мишева.
- Нису нас мишеви посећивали - ми смо били њихови гости. - рекла је.
Најезде су делом последица промене годишњих доба и циклуса парења мишева, али су такође мерило како је рат постао статичан, након што је украјинска контраофанзива у великој мери одбијена од стране снажно ојачане руске одбране. Усред још једне оштре зиме , мишеви траже храну дуж линије фронта од скоро 1.000 километара, ширећи болести и незадовољство док траже храну и топлину.
Кира је рекла да је покушала све да ослободи њихове бункере од мишева: прскала је отров, прскала амонијаком, чак се молила. Оближње продавнице су се снабделе залихама против мишева, рекла је она. Али, како су мишеви стално долазили, покушали су друге методе.
- Имали смо мачку по имену Бусиа, а у почетку је такође помагала и јела мишеве. Али касније их је било толико да је одбила. Мачка може да ухвати једног или два миша, али ако их има 70, то је нереално. - навела је.
Украјинска војна обавештајна служба је у децембру известила о избијању „мишје грознице“ у многим руским јединицама у околини Купијанска у области Харкова. У извештају се наводи да се болест преноси са мишева на људе „удисањем прашине мишјег измета или гутањем мишјег измета у храни“.
Резултат тога, саопштила је украјинска одбрамбена обавештајна служба, је да је „мишја грозница“ значајно умањила борбену способност руских војника. Није наведено да ли су украјинске трупе на сличан начин погођене.
Извор: Србија Данас/Курир