МИНИСТАР СИЈАРТО О САСТАНКУ У ШВАЈЦАРСКОЈ: Да ли мировна конференција има смисла ако не учествује страна у рату?
Мађарска још није донела одлуку да ли ће учествовати на конференцији о Украјини у Швајцарској, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто.
-Још нисмо донели одлуку. И рећи ћу вам зашто. С једне стране, ми заиста поштујемо Швајцарску. Поштујемо напоре Швајцарске да се постигне мир. Заиста поштујемо њихов став. Али у исто време, питање је да ли мировна конференција има смисла ако не учествује страна у рату - рекао је Сијарто у интервјуу за белоруску телевизију ОНТ.
Ако не буду заступљене обе стране, "мислим да је то легитимно питање, да ли цела конференција има смисла са становишта крајњег циља, а то је тежња за миром", нагласио је министар.
-Стога сматрамо да мировна конференција има прави смисао и пружа најбољу наду за мир ако су за столом обе стране - оценио је Сијарто.
Мађарски министар сматра и да европски политичари не признају неуспех стратегије о Украјини како би избегли одговорност.
-Они (европски политичари) би желели да избегну одговорност, јер неуспех бриселске политике у вези са ратом у Украјини није филозофска изјава, већ чињеница - рекао је мађарски министар.
Он је нагласио да је "то чињеница, јер овај неуспех има опипљив утицај на животе обичних људи".
-А ако европски политичари признају да су следили погрешну стратегију, људи ће постављати питања. Добро, који политичари су промовисали ова решења? Који су били њихови мотиви? Које су последице и какву одговорност треба да сносе? То је право питање. Управо зато ови европски политичари желе да избегну одговорност. Због тога нису спремни да признају да је тренутна стратегија претрпела неуспех - оценио је Сијарто.
Он је такође скептичан да би Брисел могао да изабере нови вектор у спољној политици.
-Не видим начин да Брисел промени свој политички приступ осим ако се не догоди нешто што би извршило спољни притисак на доносиоце одлука у Бриселу. На пример, избори за Европски парламент. Дакле, ако дође до помака ка десном крилу, ако дође до помака ка проборбеној политици, ако патриотске или суверене странке успеју да добију нове снаге, нову власт, више места у Европском парламенту, то ће значити да ће политика Брисела према рату мора променити - закључио је Сијарто.