НАЈНОВИЈИ ИЗВЕШТАЈ: Познато у каквом је стању руска економија, ОДМАХ се огласио и председник Путин
Путин је констатовао да домаћа тражња у земљи заостаје за прошлогодишњим трендом тражње.
Владимир Путин се о стабилности и расту рубље огласио упоредо са извештајем Блумберга у ком се наводи да је руска влаута надмашила 31 главну валуту у расту од почетка 2022. године, поставши најбоља валута на свету.
"РУСКА АВАНГАРДА У СРЦУ ЕВРОПЕ" Овај регион може бити кључан у сукобу Русије и НАТО
УКРАЈИНА ТРПИ ОГРОМНЕ ГУБИТКЕ: За само ТРИ дана изгубили су ОВОЛИКО дронова
"СВЕТ СЕ СУОЧАВА СА РИЗИЦИМА ГЛАДИ" Путин упозорио на последице санкција Русији
Према писању овог медија, рубља је од почетка године ојачала у односу на амерички долар за више од 11 одсто.
На међународном тржишту валута курс рубље је до сада показао још већи раст од око 12 одсто.
- Рубља ове године показује најбољу динамику међу свим светским валутама. Усред рекордног суфицита трговинског биланса, курс националне валуте такође јача. Курс рубље ове године показује вероватно најбољу динамику међу свим светским валутама - каже Путин
Путин је констатовао да домаћа тражња у земљи заостаје за прошлогодишњим трендом тражње, док је количина средстава на корпоративним и приватним рачунима наставила да пада. У међувремену, неки економски трендови у Русији захтевају посебну пажњу, истакао је председник.
- Ти фактори очигледно негативно утичу на економску динамику. Такве ризике треба смањити, посебно ослањајући се на наше успешно искуство циљаних акција усред пандемије 2020-2021. године - рекао је Путин.
"Рубља проглашена за најбољу валуту на свету"
Током трговања на Московској берзи 12. маја, курс је пао на 65,07 рубаља према америчком долару и 68 рубаља према евру – најјачи у односу на долар од јануара 2020. године.
Претходо је рубља у марту пала на историјски минимум у односу на долар и евро након што су САД и њени савезници увели оштре економске санкције Русији због сукоба у Украјини.
Међутим, руска валута је почела драматично да јача након што је влада увела низ мера подршке и од тада је у порасту.
Поред увођења привремених контрола капитала, руско Министарство финансија обавезало је руске извознике да продају 80 одсто своје девизне зараде.
Увођење механизма за плаћање извоза гаса заснованог на рубљи је такође помогло стабилизацији рубље, повећавајући понуду валуте на тржишту и подстицању потражње рубље.