"НЕ РАЗМАХУЈТЕ НУКЛЕАРНОМ БАТИНОМ" Москва упозорила Вашингтон: Победника неће бити!
Амбасадор Русије у Вашингтону Анатолиј Антонов позвао је Сједињене Америчке Државе да „не размахују нуклеарном батином“, јер победе у нуклеарном сукобу неће бити.
- Русију засипају претњама. Довољно је узети за пример обећања генерала у пензији Бена Хоџеса и Дејвида Петруса да се на Оружане снаге Русије и Црноморску флоту изведе конвенционални напад. Или позиве бившег помоћника америчког председника за националну безбедност Џона Болтона да се смени власт у Русији. Недавна бунцања о могућности 'обезглављујућег' напада на руско војно-политичко руководство здрав разум уопште не може да објасни. Шта се догађа у главама војних стратега САД? Желим да питам америчке колеге, да ли је Џон Болтон здрав? - изјавио је Антонов у тексту за „Росијску газету“.
Дипломата је нагласио да је време да Вашингтон одустане од непромишљене и неодговорне нуклеарне политике.
ИНЦИДЕНТ ИЗНАД ЦРНОГ МОРА: Руски СУ-27 испалио пројектил на британски авион (ВИДЕО)
"ВОЈСКА ЋЕ СЕ ОДМАХ УДВОСТРУЧИТИ" Руски сенатор позвао на двогодишње служење војног рока
ЗАХАРОВА УПОЗОРИЛА ЗАПАД! "Приближавате се ОПАСНОЈ зони"
- Не сме се размахивати нуклеарном батином и звецкати нуклеарним оружјем. То је крајње деликатна сфера. Мора се сваки дан имати на уму -нуклеарног рата не сме бити. Победе у нуклеарном сукобу неће бити - нагласио је Антонов.
Према мишљењу амбасадора, Вашингтон не може да одустане од своје невероватне опијености свемоћи, која је настала после самопроглашене победе у Хладном рату.
- Морам да кажем да у САД има и здравих људи који виде сву опасност од даљег заоштравања руско-америчких односа. Волео бих да се њихови апели да се постигне мир чују чешће и гласније - додао је Антонов.
Дипломата је, међутим, оценио да, без обзира на све тешкоће, Русија и САД још нису стигле до опасног прага нуклеарног сукоба.
- Нипошто не треба заборавити лекције Карипске кризе. Верујем да се нисмо приближили, без обзира на све тешкоће, опасном сурвавању у провалију нуклеарног сукоба. Надам се да ће ме разумни људи подржати у томе да понављање опасне, експлозивне ситуације из шездесетих година прошлог века не сме да се допусти - написао је Антонов.
Карипска криза се догодила на јесен 1962. године, када се међународна ситуација заоштрила услед опасности од рата Совјетског Савеза и Сједињених Америчких Држава због размештања совјетског ракетног наоружања на Куби након постављања америчких ракета средњег домета у Турској. Та криза је представљала врхунац Хладног рата.
У новој америчкој стратегији не спомиње се дијалог с Русијом
Антонов је, такође, указао на то да се у стратегији безбедности САД чак и не спомиње стратешки дијалог Москве и Вашингтона.
- Разочаравајуће су одредбе документа које се тичу стратешке стабилности. Очекивали смо од тима Џозефа Бајдена, у којем има доста представника заједнице која је за разоружавање, конкретне и суштинске идеје о контроли над наоружањем. Уместо тога, предлаже се да се Споразум о стратешком нуклеарном наоружању замени некаквом проширеном и транспарентном архитектуром. Желим да скренем пажњу на то да у Стратегији чак и нема спомињања руско-америчког стратешког дијалога - навео је Антонов.
Он је оценио да је америчка доктрина прожета одсуством жеље за договором и равноправним дијалогом с Русијом.
Антонов је, такође, упозорио на то да је инфраструктура комуникације Русије и САД урушена, а да Бајденова администрација не жели да разговара с Москвом на равноправним основама.