ОТКРИВЕНО НИКСОНОВО ТАЈНО ПИСМО КЛИНТОНУ! Предвидео ситуацију у Украјини: "Босна ће изгледати као забава"
Декласификован садржај писма које је, тадашњем америчком председнику Билу Клинтону, послао Ричард Никсон, бивши шеф Беле куће.
Вечерњи лист наводи да у том писму, које се показало пророчанским, 81-годишњи Никсон на седам страница износи процену политичке ситуације у Русији, на чијем челу је тада био председник Борис Јељцин.
РАЗГОВОР ПАПЕ ФРАЊА И РУСКОГ ПАТРИЈАРХА: Састанак на аеродрому?!
"СТРАНИ ПЛАЋЕНИЦИ ГИНУ ЗБОГ СВОЈЕ ГЛУПОСТИ" Путин и Лукашенко о украјинској контраофанзиви: "Без икаквог успеха" (ВИДЕО)
Русија ће тражити од Унеска да осуди убиство ратног репортера: "Кад Запад говори о безбедности новинара – то је чисто лицемерје"
Никсон ту предвиђа прекид односа Москве и Кијева и то да би власт могао да преузме неко од националиста.
Наводи се да, иако Никсона многи памте по афери "Вотергејт", треба рећи да је он у време Хладног рата био покретач побољшања односа са Совјетским Савезом.
Никсон је 1972. у Москви, као први амерички председник који је посетио главни град Русије, са совјетским лидером Леонидом Брежњевим потписао споразум о ограничавању нуклеарног стратешког наоружања.
Писмо Клинтону Никсон је написао након што се вратио са дводневног путовања у Русији и Украјини, а на темељу онога што је видео тамо Клинтону је поручио да је тек створена демократија у опасности и да су дани Бориса Јељцина као неупитног вође Русије одбројани.
- Његови напади тешког пијанства су дужи, а депресивна раздобља чешћа. Најпроблематичније је то што он, у антиамеричкој атмосфери каква је у Думи и у земљи, више не може да испуњава своје обавезе према вама и другим западним челницима - описао је Никсон стање тадашњег руског председника.
Никсон је тадашњу ситуацију у Украјини оценио као "врло експлозивну" и навео да ће "ако се допусти да она измакне контроли, Босна изгледати као баштенска забава", мислећи на рат који је у то време био у пуном јеку.
Наводи се да је Никсон саветовао Клинтона да ојача америчко дипломатско представништво у Кијеву. Он му је у писму препричао разговоре које је водио с америчким пословним људима, а који су му се жалили да амбасада САД у украјинској престоници нема довољно особља и да није адекватно вођена.
Никсон је такође позвао Клинтона да оствари односе с Јељциновим потенцијалним наследницима.
- (Бивши амерички председник Џорџ) Буш је погрешио што се предуго држао (совјетског лидера Михаила) Горбачова због свог блиског личног односа с њиме. Морате да избегнете ту грешку у свом врло добром личном односу с Јељцином - поручио је Никсон Клинтону.
Он ипак није био сигуран ко би могао да преузме власт у Русији.
- Још увек нема никога ко је у Јељциновој класи као потенцијални вођа Русије - написао је Никсон.
Он је, међутим, предвидео да би "веродостојног кандидата за председника" могла да изнедри националистичка и популистичка клима у Русији.
Писмо Никсона Клинтону упућено је више од пет година пре доласка на власт Владимира Путина.