НОВИ ВЕЛИКИ ЦРКВЕНИ РАСКОЛ: Део Руске православне цркве изгласао независност и осудио патријарха Кирила!
Две епархије су одлучно биле против тога
Сабор Украјинске православне цркве (УПЦ) јуче је изразио неслагање са ставом патријарха руског и целе Русије Кирила у вези са сукобом у Украјини. Сабор је усвојио измене у уставу УПЦ, које значе њену потпуну независност, преноси Интерфакс.
"ХАРПУНИ" СТИГЛИ У УКРАЈИНУ ДА БРАНЕ ОБАЛУ ОДЕСЕ: Запад шаље још МОЋНОГ оружја за борбу против руске војске (ВИДЕО)
ШОЛЦ И МАКРОН ТРАЖЕ ОД ПУТИНА ДА ХИТНО ОСЛОБОДИ БРАНИОЦЕ "АЗОВСТАЉА" За руског лидера имају још ДВА ЗАХТЕВА!
НА ПОМОЛУ КОНАЧНИ ПАД ЛУГАНСКА: Руси крећу на Славјанск и Краматорск, ускоро почиње нова фаза рата (МАПА)
Сабор УПЦ, која је под јурисдикцијом Руске православне цркве, усвојио је одговарајуће допуне и измене устава о управљању УПЦ, које значе њену потпуну самосталност и независност, наведено је саопштењу објављеном на сајту УПЦ.
Московска патријаршија саопштила је данас да не може да одговори на одлуку Украјинске православне цркве да прогласи независност јер јој се она ни на који начин није обратила.
- С обзиром да Руска православна црква није добила никакво обавестење Украјинске православне цркве не можемо да одговоримо на информације које добијамо из штампе и са интернета. Молимо се за очување јединства Руске православне цркве. Молимо се за скори мир и крај крвопролића - написао је на свом Телеграм каналу портпарол Руске православне цркве Владимир Легојда.
Он је оценио да се Украјинска православна црква налази у веома тешкој ситуацији и да је под притиском "са разних страна - власти, расколника, националистички настројених представника одређеног дела јавности, медија", преноси Интерфакс.
- У ситуацији када спољне силе покушавају да униште јединство Руске православне цркве, било би крајње неодговорно са наше стране да улазимо у детаљан коментар одлука донетих у самоуправној Украјинској православној цркви - нагласио је Легојда.
Да почну разговори са Православном црквом Украјине
Сабор Украјинске православне цркве- московска патријаршије осудило је кршење Божије наредбе "Не убиј" и изразило неслагање са ставовима патријарха Москве и читаве Русије, Кирила о рату у Украјини. Осим тога из ове цркве су предложили да се започну разговори са Православном црквом Украјине.
Православни верници у Украјини су подељени у припадности између две цркве. Већина припада Украјинској православној цркви која је основна крајем 2018. године, а од екуменског патријарха Константинопоља призната 5. јануара 2019. године.
Ова црква је настала уједињавањем до тада од осталих цркава непризнатих Украјинске православне цркве - Кијевска патријаршија, Украјинске аутокефалне православне цркве и неких делова до тада једине признате Украјинске православне цркве - Московске патријаршије.
Украјинској православној цркви - Московске патријаршије припада око 25 посто украјинских православаца и сматрано је да је под јаким утицајем Русије. Кијевски митрополит из ове цркве је 24. фебруара изјавио да руски напад нема оправдање ни од Бога ни од људи те позвао све да буду храбри и покажу љубав ка домовини.
Кримска епархија против
Симферопољска и кримска епархија Украјинске православне цркве (УПЦ) одбила је да на Сабору гласа за независност од Руске православне цркве.
- Симферопољска и кримска епархија остаје под омофором Његове Светости Патријарха московског и целе Русије - саопштила је данас прес-служба те епархије, преноси Интерфакс.
У саопштењу се истиче да је делегација Симферопољске и кримске епархије једногласно гласала против усвајања одлуке Сабора и предложених измена и допуна повеље УПЦ, према којима она постаје независна.
Додаје се да је митрополит симферопољски и кримски Лазар скренуо пажњу члановима Сабора да је тренутни канонски статус УПЦ као самоуправног дела Руске православне цркве оптималан.
Сабор УПЦ, који је одржан дан раније у Кијеву, изразио је неслагање са ставом патријарха Кирила у вези са ратним дејствима у Украјини и усвојио измене и допуне повеље УПЦ, које значе њену потпуну независност.
Касније се испоставило да ове промене неће утицати на све епархије УПЦ, а посебно неће имати значаја за Доњецку епархију.
Више о дешавањима у Украјини прочитајте ОВДЕ.