ИСПРАВКА: Руски наводи о оружју у украјинским нуклеаркама нису потврђени
Генерални директор ИАЕА-а Рафаел Мариано Grossi , говорећи у Европском парламенту 24. јануара, истакао да је ИАЕА провела инспекцију у свим електранама и није пронашла доказе за тврдње да се у њима складишти оружје.
Анализом портала Raskrinkavanje.ba утврђено је да садржај на нашем порталу Србија Данас о наводном складиштењу оружја у украјинским нуклеаркама представља манипулисање чињеницама.
Више од тридесет медија из региона међу којима и наш портал Србија Данас, као и руска амбасада у БиХ, пренели су тврдње руске обавештајне службе да Украјина складишти оружје које јој је Запад донирао у нуклеарним електранама. Инспекција коју је провела Међународна агенција за атомску енергију утврдила је да то није тачно.
УТВРЂЕНЕ ЧИЊЕНИЦЕ:
У Украјини постоје четири активне нуклеарне електране: Запоризхзхиа, Кхмелнитски, Ривне и Јужна Украјина. Уз то, Украјини се налази и Чернобилска зона искључења, простор некадашње нуклеарне електране на којој се 1986. године догодила несрећа. Украјина је од 1957. године чланица Међународне агенције за атомску енергију (Интернатионал Атомиц Energy Agency – ИАЕА), аутономне агенције која делује у склопу Уједињених нација. Како се наводи на званичној страници ИАЕА-е, ова агенција “ради са државама чланицама и бројним партнерима широм света на промовисању безбедне, сигурне и мирољубиве употребе нуклеарних технологија”. Седиште ове агенције је у Бечу.
Експерти/киње ове агенције присутни/е су у нуклеарним електранама у Украјини те надгледају њихову сигурност. Тимови ИАЕА-е, истакао је генерални директор Агенције, нису уочили никакве неправилности. У нуклеарној електрани Ривне, наглашено је, проведена је испорука ротора турбине за електрану. У извештају се не наводи да је у ову нуклеарну електрану достављено било какво оружје.
Генерални директор ИАЕА-а Рафаел Мариано Grossi , говорећи у Европском парламенту 24. јануара, истакао да је ИАЕА провела инспекцију у свим електранама и није пронашла доказе за тврдње да се у њима складишти оружје. Снимак дела излагања Grossija у ком говори о овој инспекцији доступан је, између осталог, на YouTube каналу Глобал News, где је објављен 24.1.2023. године. Украјински званичници су такође негирали ове наводе.
Портал Србија Данас се извињаца својим читаоцима због преношења информација за које је утврђено да представљају манипулисање чињеницама.
У наставку преносиме измењен наслов са измењеним и избаченим тврдњама како би целокупан текст у потпуности одговарао чињеницама утврђеним у анализи.
Стручњаци ИАЕА су утврдили да су пласирање информације директора Руске спољно-обавештајне службе (СВР) Сергеја Наришкин да су у украјинским нуклеарним електранама наводно размештене ракете за "хајмарсе" и инострани системи ПВО, као и артиљеријска муниција заправо неистините, односно да за њих не постоје никакви докази.
ЧЛАНИЦА НАТО ОБЈАВИЛА СТРАВИЧНЕ БРОЈКЕ: Познати руски и украјински ратни губици за скоро годину дана сукоба
ДВА ЕЛИТНА УКРАЈИНСКА ВОЈНИКА ПРЕБЕГЛА НА РУСКУ СТРАНУ: Москва трља руке, већ почели да откривају важне информације (ВИДЕО)
БРУТАЛНО: Руси дроном камиказом "Ланцет" разнели вредну украјинску војну опрему (ВИДЕО)
Експерти ове агенције присутни су у нуклеарним електранама у Украјини и надгледају њихову сигурност. Тимови ИАЕА-е, истакао је генерални директор Агенције, нису уочили никакве неправилности. У нуклеарној електрани Ривне, наглашено је, проведена је испорука ротора турбине за електрану, а не "вагона смрти" који су превозили оружје из иностранства. Односно, у њиховом извештају се не наводи да је у нуклеарку достављено било какво оружје.
Утврђено је да су ове оптужбе директора Руске спољно-обавештајне службе (СВР) Сергеја Наришкина који оптужује Кијев за тероризам заправо само пропаганда, јер чињенице говоре другачије, чак је генерални директор ИАЕА-а Рафаел Мариано Grossi, говорећи у Европском парламенту 24. јануара, истакао да је ИАЕА провела инспекцију у свим електранама и није пронашла доказе за тврдње да се у њима складишти оружје. Снимак дела излагања Grossija у ком говори о овој инспекцији доступан је, између осталог, на YouTube каналу Глобал News, где је објављен 24.1.2023. године. Украјински званичници су такође негирали ове наводе.