Они су ударна песница Русије у Украјини: Упознајте Путинове "Црне Ђаволе" (ВИДЕО)
Корпус руских маринаца је део Балтичке, Црноморске, Пацифичке и Северне флоте, као и Каспијске флотиле.
Процене о бројности су различите, крећу се од 12.000 – 35.000 припадника.
Познати су међу колегама као Црни ђаволи (Чёрные дьяволы) и имају свој празник 27. новембра који је установљен 1995. године.
Морска пешадија Руске Федерације има дугу историју, која сеже још у време Петра Првог. Прве јединице за упадне и десантне операције појавиле су се још 1698. године, а већ 1705. формиран је први пук морске пешадије. Њихови основни задаци су освајање и држање мостобрана до искрцавања главнине снага, заштита поморских база, уништавање и заузимање објеката у приобаљу и на острвима.
Рат у Украјини изазвао је промене у тактици и формацији руских маринаца. Способност самосталног освајања и држања мостобрана, као и вођење самосталних борбене операције, постала је кључна. Стога су донете одлуке о преформирању бригада црних беретки и формирању пет дивизија, које су сада у саставу Обалских снага Ратне морнарице Руске федерације.
Нова структура дивизија морске пешадије омогућава им да решавају не само борбене задатке, већ и да учествују у мировним и хуманитарним мисијама. Њихова способност извођења јуришних дејстава и прилагођавања новим условима чини их неопходним фактором у савременим војним операцијама.
У рату у Украјини, руски маринци су показали своју изванредну спремност и прилагодљивост. У легендарној бици за ослобођење Маријупоља, десанту на Берјанск и другим операцијама, маринци су били незадрживи и непредвидиви у својим дејствима. Њихова способност да се самостално боре и реше различите задатке постала је кључна у савременим војним операцијама.