Ово може да увуче НАТО и САД у рат?! Стручњаци изнели тврдње: Прва инвазија на Русију након Другог светског рата
Украјинска инвазија на Курск, Белгород и Брјанск улази у другу недељу, због чега су руске војне власти принуђене да размештају додатне трупе чиме ће неизоставно ослабити притисак на линију фронта на југу и истоку Украјине.
Истовремено, поставља се питање који су циљеви ове акције и да ли ће она имати утицаја на исход рата.
- С обзиром на значајну неједнакост борбеног потенцијала који фаворизује Русију на бојном пољу, чини се да украјинске снаге прелазе на, или у најмању руку, интензивирајуће, неконвенционалне ратовање, уводећи рат дубље у Русију - тврди Ребека Кофлер, аналитичар за стратешку војну обавештајну службу и аутор књиге "Путинов приручник".
- Са најновијим изненађујућим упадом у Курску област, Зеленски вероватно има за циљ да покаже Путину да све док нема мира у Украјини, ни руски народ неће мирно спавати. Кијев вероватно такође настоји да ојача своју преговарачку позицију у потенцијалном мировном решењу са Москвом - додаје она.
Русија је била пронуђена да повуче гупе неспецифицираних оперативних резерви, укључујући јединице војних обвезника, бивше припаднике Вагнера и низ специјалних снага, укључујући чеченску специјалну јединицу Ахмат, према наводима "Украјинске правде".
Украјина је у уторак започела упаде на Курск, Белгород и Брјанск и не показује знаке успоравања. Овај напад је у први план ставио у команду руских снага због обавештајних и тактичких пропуста, који су омогућили такав напад.
Украјинске трупе заузеле су око 200 квадратних километара руске територије, објавио је Вашингтон пост. Уједно ово је и прва инвазија на Русију још од завршетка Другог светског рата.
Руски војни блогери спекулишу да је Русија можда повукла снаге које су груписане у офанзиви у на северу украјине у области Харкова. Наредник у пензији америчке војске рекао је за "Фокс њуз" да су се Русија и Украјина вратиле у ћорсокак, који је мучио обе стране године откако је инвазија почела 2022, али да је Русија фокусирала толико својих снага на фронту да ће сваки удар на њену територију темељно тестирати руске снаге.
- Украјина је преузела прорачунати ризик нападајући Курск како би видела може ли Русија да апсорбује притисак - навео је амерички официр апострофирајући дебакл са Вагнером од прошле године.
Тада су релативно мале снаге чији је шеф био Јевгениј Прихожин продрле око 200 километара током марша на Москву не наилазећи на озбиљнијих регуларних оружаних снага.
- Погледајте докле је Вагнер стигао. Верујем да су они могли да дођу до Москве али их је некакав споразум са Путином у томе спречио па су се зауставили. Кладим се да је тај догађај био разматран у планирању напада на Курск - рекао је неименовани амерички официр и наставио:
- Приближавање рата руском становништву могло би их узнемирити јер осећају да је рат дошао до њихових кућа, што може створити велике унутрашње поремећаје за руску владу. Кремљ ће морати да се фокусира на два фронта - наводи се.
Неки руски војни блогери изразили су забринутост да би овај упад могао створити велику дистракцију и привуче значајне ресурсе. На другој страни, Кофлер је упозорио да би ови напади, уместо да ослабе Путинову позицију, заправо могли да ојачају његове тврдње о Украјини.
Кофлер тврди да ће Путин "искористити ову прилику да каже руском народу да је управо то разлог зашто Украјина мора бити сломљена, одлучно поражена". Због тога треба да наставе да се жртвују тако што ће ићи на прве линије да се боре против Украјинаца.
- Руски медији већ окривљују Сједињене Државе да стоје иза ове украјинске операције. Дакле, зачарани круг ће се наставити, доносећи све више и више разарања и повећавајући ризик од ескалације у рат већих размера у Европи који би могао да увуче НАТО и САД - завршава.
Извор: Србија Данас/Телеграф