ОСИМ БРИТАНИЈЕ ЈОШ ЈЕДНА ЗЕМЉА ОДГОВОРНА ЗА СИТУАЦИЈУ У УКРАЈИНИ! Неформални савез који је подстакао ризик од Трећег светског рата
Амерички аналитичар Ендру Корибко оценио је да је ризик од избијања трећег светског рата сада већи него у време кубанске ракетне кризе због опасне игре "кукавице" коју су САД играле са Русијом, а једини разлог зашто је све дошло до ове тачке је тај што је Пољска помогла да се саботирају мировни преговори у пролеће 2022. у дослуху са Великом Британијом.
Лист "Њујорк тајмс" недавно је објавио комплетну верзију нацрта мировног споразума из 2022. између Русије и Украјине у коме се види да је пољски председник Анџеј Дуда издрамио око споразума и позвао лидере да не дозволе Украјини да пристане на руске услове.
Већ је 29. марта 2022. примећено да је "владајућа партија Пољске помогла да изазове најгору безбедносну кризу од Другог светског рата". Сада нема сумње да је Пољска активно покушавала да саботира руско-украјинске мировне преговоре и да су њени напори претходили злогласном путу бившег британског премијера Бориса Џонсона у Кијев, пише Корибко.
Дудин "драматични" позив лидерима НАТО-а у марту 2022. учинио је више да се уједини Запад у започињању "прокси" рата са Русијом преко Украјине него било шта друго. И олакшао је Џонсону пут у Кијев где је убедио Украјинце да ће им Запад чувати леђа.
Британија и Пољска су, у страху да би Француска и Немачка можда могле да предложе мир, формирале неформални савез са Украјином буквално недељу дана пре почетка Специјалне војне операције. Савез који је промакао већини због догађаја који су се брзо одвијали и који су претходили последњој фази овог деценијског сукоба.
Све док је Пољска била за наставак непријатељстава, у шта нико није сумњао, али раније није знао колико је ревносна, онда је Велика Британија могла да се ослони на њу као на копнени мост за хитно слање војне опреме у Украјину.
Читава поента пристанка на формирање овог пакта била је да се Украјини да могућност да настави борбу ако то жели у случају избијања конвенционалних непријатељства са Русијом, што се и догодило недељу дана касније.
Украјина је знала да је посвећеност Велике Британије чврста због њене вишевековне политике поделе и владања Европом, док је Дуда хиперболично потврдио пољску подршку дефакто подстицању трећег светског рата и промене светског поретка у коме би његова земља играла исту улогу какву је играла и 1939.
Да Пољска није пристала на неформални савез са Уједињеним Краљевством и Украјином, ризик од тречег светског рата сада не би био толико озбиљан, закључује аналитичар.
Извор: Србија Данас/РТ Балкан