"ПОПУТ ЛОНЦА ПОД ПРИТИСКОМ" Откривена тактика којом Украјинци нижу успехе у Донбасу
Тактика коју Украјинци користе у ослобађању насеља у Донбасу назива се "kettling".
Реч је о термину који је познат америчким и другим полицијама као тактика за окруживање и стављање под контролу веће групе људи.
ПОБЕГЛИ ОД МОБИЛИЗАЦИЈЕ: Два Руса чамцем допловила до Аљаске, затражили азил у САД
"АМЕРИКАНЦИ УДАРАЈУ ДИРЕКТНО НА МОСКВУ" Британци откривају четири одговора САД на руску употребу нуклеарног оружја
"ПУТИН ДОНЕО ОДЛУКУ О УПОТРЕБИ НУКЛЕАРНОГ ОРУЖЈА" Ситуација опаснија него током кубанске кризе у Хладном рату, тврде на Западу
Украјински успех у градићу Лиману почива управо на тој тактици, писао је прошле седмице Вашингтон пост. Војници су окружили град, а непријатељске снаге нису имале другог излаза него да се предају.
Тактику омогућава чињеница да до украјинских градова и села у Донбасу воде само ретке саобраћајнице, а окупаторске снаге, које нису превише упознате с тереном, то доводи у изузетно рањив положај јер не знају за алтернативне излазе, пише амерички дневник.
Портпарол украјинске војске Серхиј Череватиј за Вашингтон Пост је рекао да су "готово све логистичке руте за подручје Лимана под украјинском контролом".
Термин "кетлинг" у полицијској терминологији означава начин стављања под контролу нереда, а догађа се када полиција блокира улице и натера демонстранте на ограничено подручје, на пример на мост или у затворену улицу.
Реч је о тактици супротној од класичних метода сузбијања демонстрација, а то је распршивање масе. У овом случају маса се стиска на мањој површини, окупљени немају приступ санитарним чворовима, налазе се на малој површини и немају излаз. Могу да оду тек када то одлучи полиција.
- Попут лонца под притиском - каже Јавад Казаели, адвокат специјализован за људска права.
Полиција обично оперише тако да пушта мање групе људи да напусте место на ком су опкољени и тиме полагано спушта тензију. Међутим, та метода у случају грађанских протеста често заправо повећава тензије јер код људи ствара панику или агресију па је због тога многи критикују.
Питање је, а о томе се водила и судска расправа, је да ли је та тактика легална, јер се њом грађани де факто лишавају слободе. Међутим, досад су судови били на страни полиције.