ПУТИН ИНСИСТИРА НА УЈЕДИЊЕЊУ, ЗАПАД ДРХТИ: Да ли је највернији савезник Русије увек био за ту идеју?
Интеграциони процеси су почели још 1997. године
Западне санкције без преседана подстичу Русију и Белорусију да убрзају процес интеграције, изјавио је у петак руски председник Владимир Путин. Он је додао да две земље негују традицију блиског пријатељства и узајамне помоћи. Две земље су формално део "државне заједнице" коју су успоставиле у више различитих фаза током последњих неколико деценија.
РУСИ ПОКРЕНУЛИ ИСТРАГУ О НАПАДУ НА БЕЛГОРОД: Захарова упозорила "Ако се провокације наставе, неће проћи добро"
РУСИ ПАРАДИРАЈУ И СЛАВЕ - УКРАЈИНЦИ ДЕМАНТУЈУ! Испливао снимак Кадирова након освајања ове стратешки важне територије у Украјини (ВИДЕО)
"МНОГО ЈЕ ПОГИНУЛИХ И РАЊЕНИХ" Изведено најснажније гранатирање стратешког украјинског града до сада!
Интеграциони процеси су почели 1997. године, али је белоруски председник Александар Лукашенко до сада истицао да интеграција привреде и одбране две земље не сме да иде у правцу укидања независности и суверенитета Белорусије.
- Постигли смо заиста одговарајући ниво стратешког партнерства и савезништва, а државна заједница показује пример узајамно корисне и равноправне интеграције - рекао је Путин у петак на Форуму региона Русије и Белорусије.
Лукашенко је пре неколико година желео да повећа своју независност од Москве, али је после избијања великих протеста 2020. постао још више зависан од Путина. Био је једини лидер држава насталих распадом Совјетског Савеза који је ове године са обе ноге стајао иза руског напада на Украјину (пре тога годинама није желео да призна Крим као део Русије, а у међувремену променио је и ту политику).
У фебруару је руска војска са своје територије извршила напад на север Украјине, укључујући и Кијев. Али до сада је одбацио могућност да се војска Белорусије укључи у рат.
Русија наоружава Белорусију?
Па ипак, могућа интеграција две земље узнемирује западне савезнике, између осталог и због све чешће употребе нуклеарног наоружања. Путин је такође прошле недеље најавио да ће Русија свом савезнику послати ракете способне да носе нуклеарне бојеве главе, а почетком године Белорусија је променила устав и уклонила из њега чланак у којем се наводи да земља никада неће набавити нуклеарно оружје.
Неки на Западу су забринути због све тешње сарадње Москве и Минска јер би евентуално спајање две земље у једну, још већу Русију, могло да представља модел притиска на друге земље бившег СССР-а да се одлуче на сличну интеграцију.
Звучи Лукашенкова реченица, коју је такође изговорио на истом форуму на којем је Путин говорио у петак, да земље бившег СССР-а треба да буду заинтересоване за јачање веза са Русијом и Белорусијом "ако, наравно, желе да сачувају свој суверенитет и независност".
Више о дешавањима у Украјини прочитајте ОВДЕ.
БОНУС ВИДЕО: Стравичне сцене: Исцурео гас у Јордану - повређено више од 100 особа