"ПУТИН ЈЕ НА РУБУ ПОРАЗА, А ПОБЕДИЋЕ У РАТУ" Украјина нема ни НОВЦА, ни ВРЕМЕНА - да ли ће милионе "ПОЈЕСТИ" Израел и мигранти
Републиканска сенаторка Синтија М. Лумис рекла је да њени републикански бирачи "осећају да је, у овом тренутку, Израел већи приоритет".
Украјини понестаје новца и времена, кажу заговорници инстереса Кијева у САД, али интересовање Конгреса да финансира борбу против руских снага је слабије него икад и у противречности са другим приоритетима националне безбедности – укључујући Израел и америчку јужну границу. То би могло да доведе до краја америчке помоћи Кијеву.
ЗЕЛЕНСКИ У ПСИХОЗИ: Сумња да му Американци раде о глави и желе да поставе ОВОГ човека на чело Украјине?!
УКРАЈИНА У ПРОБЛЕМУ, ЕУ У НЕБРАНОМ ГРОЖЂУ: Амерички Конгрес заледио помоћ Кијеву, Брисел у незгодној ситуацији
ГОТОВО ЈЕ! Чланица НАТО-а окренула леђа Украјини, ШОК у Кијеву!
И демократе и републиканци последњих дана наговештавају управо ту могућност, док се у Конгресу крећу ка затварању владе и практично нема шансе да ће подржати слање помоћи Украјини на било који начин који би то спречио. У међувремену, Пентагон је упозорио да су њихови ресурси за Кијев све мањи и мањи.
- У опасности смо од неуспеха, да Путину предамо победу баш када је он на ивици пораза, рекао је демократски сенатор Кристофер А. Кунс својим колегама у Комитету за спољне послове Сената, током прошлонедељне дебате.
Дебата је чини се била осмишљена да прикупи подршку за захтев председника Џоа Бајдена да се издвоји још 61 милијарда долара за борбу Украјине против Кремља. Али републиканци све више оклевају и гледају у другом правцу - пише Вашингтон пост.
Конгрес има мање од недељу дана да се договори о краткорочној мери за спречавање затварања владе пре него што федерално финансирање нестане. после поноћи у суботу. Законодавци ће вероватно морати да проведу наредна два месеца покушавајући да превазиђу дубоке разлике како би имали план за већа издвајања за наредну годину.
Расту шансе да Конгрес – у овој хаотичној атмосфери – неће одобрити додатну помоћ Украјини, што би могло имати велике геополитичке последице, поткопавајући један од Бајденових централних спољнополитичких циљева и на тај начин потврђујући упорни оптимизам Москве да ће Запад одустати од слања помоћи.
До данас, Конгрес је доделио око 113 милијарди долара помоћи Кијеву од почетка рата у Украјини, снабдевајући источноевропску земљу оклопним возилима, системима противваздушне одбране, артиљеријским системима, беспилотним летелицама, муницијом, тенковима и другом опремом.
Али спремност републиканских посланика да наставе да пружају помоћ Украјини опада већ месецима, чак и пре него што је постало јасно да дуго очекивана украјинска контраофанзива није успела да произведе било какве драматичне позитивне помаке на бојном пољу.
Последњих месеци, мала, али моћна фракција конзервативаца у Представничком дому бацила је законодавну власт у неред, додатно ометајући усвајање приоритетних одлука. Тако је сада Украјина у ситуацији да се такмичи за пажњу америчких законодаваца.
Републиканска сенаторка Синтија М. Лумис рекла је да њени републикански бирачи "осећају да је, у овом тренутку, Израел већи приоритет".
Заговорници подршке Украјини у оба дома Конгреса инсистирају на томе да двостраначка већина и даље мора да подржава Кијев, али чак ни то можда неће бити довољно да се у скорије време прогура Бајденов захтев. Представнички дом предвођен републиканцима раније овог месеца одобрио је исплату од 14 милијарди долара које је администрација тражила за Израел.
Многи републиканци истичу да и даље нису вољни да прихвате помоћ Израелу – најпопуларнији део Бајденовог захтева – као део пакет аранжмана којем су се надали заговорници Беле куће и Украјине.
- Верујем да финансирање Украјине, ако је то исплативо радити, мора остати независно - рекао је републикански посланик Марк Алфорд.
- То не би требало ни на који начин да буде повезано са Израелом. Требало би да постоје одвојени гласови за то да би нашим окрузима показали наше гледиште.
Потенцијални напредак о којем се расправља у Сенату био би да се помоћ Украјини укључи у фондове за борбу против илегалне имиграције, што је главни приоритет Републиканске партије. Али није јасно да ли ће демократе успети да постигну компромис око одређених ставки са републиканске листе жеља.
- Желим да будем искрен са вама у вези са нашим проблемом - рекао је републикански сенатор Марко Рубио тројици званичника који су се појавили на прошлонедељном саслушању.
- Људи ми прилазе и говоре следеће: "Имамо пет, шест хиљада људи који свакодневно пређу границу, имамо све ове друге потребе... Зашто је Украјина важна у том контексту?" То стално чујем - рекао је Рубио.
Неизвесност у Конгресу навела је Министарство одбране да процени преостала средства за помоћ Украјини, која су у четвртак износила око милијарду долара, рекла је портпаролка Пентагона Сабрина Синг. Недавни пакети помоћи износили су мање од 200 милиона долара, у поређењу са ранијим испорукама оружја од милијарду долара или више.
- Наставићемо да испоручујемо те пакете помоћи - рекла је Синг, али је додала да су они "све мањи и мањи".
Џејк Саливан, Бајденов саветник за националну безбедност, рекао је у понедељак да је способност Сједињених Држава да у потпуности финансирају потребе Украјине сваке недеље све мања и мања. "Продавница се затвара", рекао је он новинарима.
- Ако добијемо пуна средства, САД би могле да наоружају Украјинце на много сигурнијој и доследнијој основи како би им помогле да победе у рату - приметио је он.
Украјина се такође суочава са огромним буџетским дефицитом од 35 милијарди долара следеће године, од чега се очекује да ће само трећину покрити њен други главни покровитељ, Европска унија.
Кијев се ослањао на америчка средства да би своју владу одржао оперативном док Москва покушава да уништи украјинску економију. Неуспех слања додатне америчке економске помоћи Украјини вероватно би приморао земљу да отпусти велики број радника у државном сектору, упозорили су амерички званичници прошле седмице.
- У овом тренутку више нема финансирања за директну буџетску подршку - рекла је Ерин Меки, службеница одељења за Европу и Евроазију у америчкој агенцији за међународни развој.
Алтернатива је да би без даљих издвајања за Украјину, тамошња влада морала да прибегне хитним мерама као што је штампање новца или неисплаћивање плата, што би могло довести до хиперинфлације и озбиљно наштетити ратним напорима, приметио је Меки.
- Економска стабилност Украјине... је од виталног значаја као и победа у рату. Ако економија пропадне, Путин ће победити - упозорила је касније Меки.
Лидер републиканске мањине у Сенату Мич Меконел је међу онима који се залажу за наставак помоћи Украјини упарујући је са великим новим имиграционим реформама.
- Да би било које од ових додатних средстава за безбедност прошло у Сенату, такође ћемо морати да направимо озбиљне промене политике на јужној граници - прокоментарисао је он прошле недеље.
Али демократе у Сенату су се до сада одупирале неким од кључних републиканских предлога за имиграцију, као што су редефинисање услова за добијање азила, довршавање граничног зида који је покренуо бивши председник Доналд Трамп и захтевање да илегални имигранти буду притворени до судског саслушања.
Такође, уопште није извесно да ли би двостраначки договор у Сенату о имиграцији и Украјини могао да прође далеко конзервативнији Представнички дом.
На крају, конкуренција за ограничене ресурсе могла би се показати фаталном за Украјину.
- Једна од опасности са којима се суочавамо у ова три изазова су компромиси који ће морати да се направе. Мораћемо да доносимо политичке одлуке јер је један од ризика са којим се суочавамо преоптерећеност - рекао је сенатор Рубио током прошлонедељне дебате, мислећи на Израел, Украјину и јужну границу САД.
Председничка администрација, међутим, инсистира на томе да САД могу и треба да наставе да дају приоритет подршци и Израелу и Украјини.
- Сједињене Државе могу да ходају и жваћу жваку у исто време - рекао је прошлог месеца министар одбране Лојд Остин.
У међувремену, украјински званичници интензивирају своје контакте са републиканским посланицима, надајући се да ће их одвратити од напуштања Кијева.
Андреј Јермак, главни помоћник председника Владимира Зеленског, рекао је у понедељак да победа Украјине није само у њиховом стратешком интересу.
- То је и интерес Сједињених Држава - рекао је он.
- Тачке нестабилности ће се појавити широм света све док Украјина не победи - упозорио је он, указујући на сукоб на Блиском истоку и тензије на Балкану. Такође је одбацио питање новинара о томе шта би се догодило ако Конгрес не одобри додатну помоћ.
- Не верујем да ће се то десити - рекао је он, напомињући да ће у уторак имати састанак са америчким званичницима.
Делегација украјинских верских вођа такође обилази Сједињене Државе тражећи средства, а неки у Кијеву се надају да ће се њихова верска порука посебно допасти председнику Представничког дома Мајку Џонсону, конзервативном републиканцу који је побожни баптиста.
Џонсон је, пак, изразио скептицизам у погледу наставка помоћи Украјини. Он је за Њујорк пост рекао да би било "изузетно одговорно" финансирати ту помоћ користећи 300 милијарди долара заплењене руске имовине, што је идеја за коју је рекао да је популарна међу републиканцима. Исто је предложила и мала група посланика раније ове године.