ПУТИН ЗБОГ ОВОГА НЕ ОДУСТАЈЕ ОД МАРИЈУПОЉА?! Откривено је нешто много вредно - ево зашто је овај лучки град толико битан руском председнику
Највећа налазишта скупоценог и ретког енергента откривена су углавном око подручја Маријупоља.
Геолози подручје око Маријупоља зову "Украјински штит", а то земљиште у централном делу Украјине протеже се од северне границе са Белорусијом до обала Азовског мора. Према студијама Украјинског геолошког завода, налазишта литијума налазе се у стенама овог такозваног штита, док су највећа откривена налазишта око подручја Мариупоља.
"НАТО ВОДИ СПЕЦИЈАЛАН РАТ ПРОТИВ РУСИЈЕ" Хитно се огласила Москва!
РУСИЈА ОКРЕНУЛА НОВИ ЛИСТ! Оштар одговор на нови пакет санкција, ово ће уздрмати Европу
"ОВО ЈЕ ЦИЉ НАПАДА У КРАМАТОРСКУ" Москва саопштила детаље РАКЕТИРАЊА железничке станице
- Ово можда није главни разлог за инвазију, али рудно богатство Украјине је несумњиво један од разлога зашто је ова земља толико важна за Русију - рекао је Род Шуновер, бивши директор америчког Националног обавештајног одељења и одељења за животну средину.
Литијум се данас у великим количинама користи у разне сврхе као што су производња батерија, полимеризација еластомера, у грађевинарству и за органску синтезу у фармацеутској и аргохемијској индустрији. Земље које га продају врте милијарде, кажу да је литијум "нова нафта". Од 2007. године најважнији сегменти употребе литијума су примарне литијумске батерије и акумулатори који су потребни за производњу мобилних телефона, аутомобила и лаптопа.
Литијум који се налази у Украјини почео је да привлачи светску пажњу прошле године, пре него што је рат у Украјини зауставио истраживања. Наиме, прошлог новембра, аустралијска компанија "Еуропеан Lithium" саопштила је да је близу обезбеђивања права на два перспективна налазишта литијума у региону Доњецка и Кировограда, у центру земље. Истог месеца, кинеска компанија "Chengkin Lithium" такође је затражила исто.
- Пошто нема развијених налазишта, сумњам да су ресурси литијума мотивација за нападе на југоистоку - рекао је Шуновер за Реневабле Matter, али је упозорио да ће, ако регион падне под руску контролу, резерве литијума сигурно користити Кремљу.
Један од геолога који су видели ова налазишта је Андреа Дини, истраживач на италијанском институту за геонауке и георесурсе ЦНР, који је учествовао у три кампање у руднику "Кхоросхив-Володарск" у северној Украјини.
- Рудник који сам видео никада није производио литијум јер његове стене садрже литијумске минерале који садрже флор и проблематични су у процесима металуршког одвајања метала. Од 1991. године Украјинци овде извлаче углавном драгуље - рекао је Дини за "Реневабле Matter".
Ипак, последње две деценије, Украјински геолошки завод је спровео научна и стратешка истраживања, и открио неколико области са литијумским минералима са веома високим потенцијалом.
- Ове стене не садрже загађујуће метале као што су олово, цинк и кадмијум, али садрже силикате који се могу продати као отпадни материјал користан у керамичкој индустрију. Ништа се не баца - објашњава Дини и каже да Украјина и Србија вероватно имају највећи потенцијал за вађење литијума у целој Европи.
- Иначе, Украјина има 10 одсто светских резерви гвожђа, 6 одсто титанијума и 20 одсто графита. На североистоку, у близини руске границе, налази се седиментни басен стар 400 милиона година испуњен органским материјалом и стенама црног шкриљаца које носе велике количине угља и метана. Потенцијал је огроман, а у прилог томе говори и чињеница да је део енергетске независности САД последица вађења метана из ових стена на тлу САД - рекао је Дини.
Више вести о дешавањима у Украјини прочитајте кликом ОВДЕ