ПУТИНОВ ЏОКЕР ЗБОГ КОЈЕГ НАТО НЕ СПАВА: Ова МИСТЕРИОЗНА летелица БРИШЕ СВЕ ПРЕД СОБОМ
"Летећи Кремљ" је огромна летелица дизајнирана да заштити председника Владимира Путина у случају нуклеарног напада.
"Летећи Кремљ", такође познат као руски "авион судњег дана", требало је да се појави, први пут после више од деценије на московској паради поводом Дана победе у понедељак.
Међутим, огромна летелица дизајнирана да заштити председника Владимира Путина у случају нуклеарног напада приметно је одсутна због временских услова, према речима руских званичника, упркос томе што је примећена како лети ниско изнад Москве у данима пре догађаја.
ОТПУШТАЊЕ РАДНИКА, РЕЦЕСИЈА... Бивша аустријска министарка прогнозира црне дане за Немачку
ОБЕСПОКОЈАВАЈУЋЕ РЕЧИ МЕДВЕДЕВА: "Повећан ризик нуклеарног рата између Русије и НАТО"
ОВАКАВ СЦЕНАРИО У УКРАЈИНИ ОДВЕО БИ СВЕТ У ПРОПАСТ?! Макрон се ХИТНО ОГЛАСИО због ове могуће Путинове одлуке
Опасну летелицу, која је врхунац војног инжењеринга из совјетске ере, требало је да прате два борбена авиона МиГ-29, као и бомбардери Ту-96 "Медвед" и Ту-160 "Бели лабуд", од којих су оба способни да носи нуклеарне бојеве главе.
Његова појава је изазвала негодовање у међународној заједници, сматрајући се индикативним за растуће политичке тензије између Русије и Запада. Док рат у Украјини бесни, сугерише се да би Путин могао да користи авион као поруку упозорења НАТО-у и његовим савезницима.
У априлу 2022. Путин је осудио испоруке оружја Кијеву са Запада, претећи да ће покренути "муњевиту” реакцију било којој нацији која интервенише у украјинском рату. Путин је у априлу упутио прикривене претње о употреби нуклеарних бојевих глава против земаља за које се сматра да се "мешају“ у његов "сукоб" у Украјини.
Аврил Хејнс, главни шеф америчке обавештајне службе, такође је у уторак упозорио да би се Путин могао окренути нуклеарном оружју ако пораз у Украјини види као критичну претњу свом режиму у Русији.
Шта знамо о "Летећем Кремљу"?
Летећи Кремљ је авион Иљушин Ил-80 руске производње, модификована верзија путничког и теретног авиона Ил-86. Авион је посебно дизајниран да заштити руско руководство по сваку цену кроз најгори сценарио.
Упркос својој величини, авион нема прозоре - осим пилотске кабине - како би се осигурала максимална заштита у тешким атмосферским и временским условима, или у случају нуклеарне експлозије. Препун је технологије, али одређени детаљи су руске државне тајне.
У случају нуклеарне размене, Русија би користила летелицу да обезбеди континуирани ланац командовања и комуникације, за узвратне нападе. Авион се такође може пунити горивом у току лета, омогућавајући возилу да остане у ваздуху дужи временски период.
Наравно, Русија није једина земља која поседује ваздушно-десантни командни центар ове врсте. Верује се да Сједињене Државе имају флоту од четири "авиона Судњег дана" позната као Е-4Б "Ноћна стража", која нуди сличне могућности америчким лидерима да усмере снаге или тактички нуклеарни одговор у случају напада из ваздуха. Е4-Б је з доба хладног рата, први пут пуштен у рад раних 1970-их.