Путинова изјава прошла испод радара?! Председник Русије потпуно мења стратегију руске војске у Украјини "Трамп и ја имаћемо о чему да разговарамо" (ФОТО/ВИДЕО)
Једна изјава руског председника Владимира Путина током годишње прес конференције прошла је испод радара, што и није тако чудно јер је говорио пуна четири сата.
Међутим, то не значи да није занимљива јер сугерише, по свему судећи, значајну промену стратегије руске војске у Украјини.
Наиме, руска војска досад се фокусирала на заузимање већих градова, а сада су руски војни заповедници, чини се, од Путина добили наредбу да заобилазе веће градове и усресреде се на освајање што је могуће више територија, објавио је данас амерички Think танк Институт за ратне студије.
Руси више не освајају веће градове, него "квадратне километре"
Наиме, Путин се током своје маратонске годишње прес конференције похвалио напредовањем руских снага, за које је рекао да напредују "квадратним километрима" дуж линије фронта.
Такав опис руског напредовања у Украјини, које у последњих неколико месеци и руски и украјински аналитичари описују као најбрже у досадашњем току рата, у директној је супротности с ранијим нагласком на заузимање већих градова, истиче ISW.
Треба се присетити и како су након оног што Руси зову "ослобођењем" изгледали већи градови попут Мариупоља, Бахмута и Авдијевке. Њих су руске снаге артиљеријом и ваздушним нападима сравниле са земљом пре него што су украјински војници били присиљени да се повуку.
Амерички аналитичари тако наводе да је Путин, по свему судећи, својим војним заповедницима наредио да одгоде освајање стратешки важног града Покровска на истоку Украјине и да се уместо тога фокусирају на напредовање по отвореним подручјима и преко мањих места.
Руске снаге су сада на око десет километара од административне границе Доњецке и Дњепропетровске области.
Освајање Доњецка је Путинов кључни циљ
Заузимање целе Доњецке области остаје један од кључних циљева Кремља.
Освајање значајне површине украјинске територије у Доњецку ће Путин готово сигурно користити као елемент пропаганде за демонстрацију успеха руске војске на домаћем и међународном плану.
Аналитичари додају да би организована операција против добро утврђених градова могла да успорити темпо напредовања, што је кључно за покушаје Кремља да демонстрира руску надмоћ на светској сцени.
Промена стратегије је део шире слике
Није тешко погодити због чега Путин жели да осигура максималне територијалне добитке у наредних месец дана, као што је желео и у претходним месецима.
Наиме, 20. јануара биће одржана инаугурација Доналда Трампа, који је у више наврата најавио да планира да оконча рат у Украјини, и то вршењем притиска на Украјину, али и Русију.
С обзиром на то да је Путинов основни услов за почетак преговора о крају рата уважавање територијалних добитака његове војске у Украјини, јасно је да максимизирањем напредовања на истоку Украјине жели да буде у што бољој преговарачкој позицији кад Трамп и званично постане председник САД-а.
С друге стране, јасно је и да не жели унедоглед да одуговлачи с ратом.
Неколико његових кључних изјава из маратонске прес конференције сугеришу да му је доста рата с Украјином и да би га желео да га приведе крају.
Иако је Путин аутократа, није тајна да не жели да се замера руској јавности, али ни елитама блиских Кремљу до мере која би потенцијално угрозила његову позицију.
Однедавно спомиње компромис
Вероватно је најјача реч коју је на прес конференцији изрекао говорећи о рату против Украјине "компромис". То је реч коју досад није спомињао.
И Путин и његов портпрол Дмитриј Песков неуморно понављају да је Русија спремна на мировне преговоре, али само ако се прихвате кључни услови које је поставио - пристанак Украјине и Запада на проглашену анексију четири (делимично) окупиране украјинске регије (Доњецк, Луганск, Запорижје и Херсон) те трајно одустајање Украјине од уласка у НАТО.
Путин је компромис споменуо одговарајући на питање о потенцијалним разговорима с будућим америчким председником Трампом.
- Ако се састанем с Трампом, имаћемо о чему да разговарамо. Русија је отворена за компромис. Политика је уметност компромиса - утврдио је Путин, додајући да би преговори морали бити утемељени на "ситуацији на терену", сугеришући да неће одустати од анексије територија које је његова војска освојила у Украјини.
Битна је слика према руској јавности
Велики број питања на маратонској конференцији односио се управо на могуће преговоре о окончању рата.
С обзиром на то да се ради о, и те како кореографираном догађају, и та чињеница, али и недавна истраживања јавног мнења у Русији, сугеришу да је Русима након готово три године и страшних губитака доста рата.
Путинова изјава на конференцији, према којој су руске снаге "близу остварења циљева у Украјини", показује да је и он свестан замора руске јавности.
Све то упућује да је Путин свестан да рат у Украјини траје већ предуго и да покушава пре Трампове инаугурације да дође у ситуацију у којој би с једне стране био у доброј позицији за преговоре, а с друге би могао уморној руској јавности рећи да се његова авантура у Украјини, коју су Руси платили десетинама, а можда и стотинама хиљада мртвих, ипак исплатила.
Србија Данас/Украинска правда