МАЛО ЈЕ ВЕРОВАТНО ДА ЋЕМО КИЈЕВУ ДАТИ ОНО ШТО ТРАЖИ" САД и њени савезници ограђују се од Зеленског и Украјине
Разговори, у које су директно укључени Украјинци, су у веома раној фази јер званичницима САД, Запада и Украјине није јасно да су руски преговори нешто више од димне завесе.
САД и њихови савезници разматрају како би Запад могао Украјини да пружи алтернативне безбедносне гаранције ако одустане од своје кандидатуре за чланство у НАТО-у као уступак Русији за окончање рата , каже за CNN више извора упознатих са овим питањем.
ЛАВРОВ ПОРУЧИО ИЗ ИНДИЈЕ: "Спремамо одговор Украјинцима"
ОБЈАВЉЕН СНИМАК УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА БЕЛГОРОД: Руска армија дигнута на ноге, проглашен висок степен приправности (ВИДЕО)
ОРБАН УПУТИО ОШТРО "НЕ" АМЕРИЦИ! Овај предлог ЈАСНО ОДБИО, жели да остане уз Русију?
Разговори, у које су директно укључени Украјинци, су у веома раној фази јер званичницима САД, Запада и Украјине није јасно да су руски преговори нешто више од димне завесе.
Али мало је вероватно, приметили су, да ће САД и њени савезници на крају понудити Украјини ону врсту правно обавезујуће заштите коју она тражи.
У мировним преговорима са Русијом у Истанбулу ове недеље, украјински преговарачи су предложили да би Украјина можда била вољна да се посвети неутралности када је у питању НАТО. Али у исто време, они желе да западне земље, укључујући САД и Велику Британију, гарантују ратификованим споразумима да ће заштитити Украјину ако Русија поново изврши инвазију у будућности.
Такав споразум би одражавао члан В НАТО-а , који каже да је напад на једну чланицу алијансе напад на све чланице. Главни подстицај за сукоб Русије и Украјине била је жеља да се спречи улазак Украјине у НАТО; нејасно је да ли би још један уговор о колективној безбедности више одговарао Москви.
Као начин да Русија сачува образ у преговорима, Украјинци су наговестили да такве безбедносне гаранције неће важити за сепаратистичке територије у региону Донбаса у источној Украјини.
- Инсистирамо на томе да би ово требало да буде споразум о безбедносним гаранцијама који су потписали и ратификовали (парламенти) како бисмо избегли понављање грешке Будимпештанског меморандума - рекао је ове недеље украјински посланик Давид Аракамија, главни украјински преговарач са Русијом.
Тај меморандум је споразум између САД, Уједињеног Краљевства и Русије потписан 1994. године који је приморао Украјину да одустане од свог нуклеарног оружја у замену за заштиту од потписника. Украјински званичници критиковали су тај споразум као бескористан, па чак и штетан - безбедносне обавезе нису биле правно обавезујуће, а многа од тог нуклеарног оружја дата су Русији у оквиру споразума, чиме је ојачан њен арсенал.
Западни званичник рекао је за CNN да "Украјинцима неће бити довољно све осим пуне посвећености одбрани Украјине", а неки званичници Бајденове администрације признају да други споразум типа Будимпештански меморандум не би био користан.
Одређени број америчких и западних званичника заузео је скептичан приступ потенцијалним безбедносним гаранцијама, а многи кажу да је још прерано разговарати о било каквим непредвиђеним ситуацијама како преговори буду одмицали. Неки амерички званичници били су изненађени декларацијом Украјине након преговора у Истанбулу да би западне безбедносне гаранције могле бити на столу.
- У сталној смо дискусији са Украјинцима о начинима на које можемо да им помогнемо да буду суверени и безбедни - рекла је ове недеље директорка за комуникације Беле куће Кејт Бедингфилд. Али не постоји ништа конкретно у вези са безбедносним гаранцијама са којима бих у овом тренутку могао да разговарам.
Други европски званичници рекли су да на сличан начин чекају да чују више од Украјинаца пре него што се на било шта јавно обавежу. Амерички званичник је рекао да су разговори са Украјином још увек у најранијим фазама о контурама како би безбедносни аранжман могао да изгледа.
Обавеза типа В, међутим, мало је вероватна с обзиром на то да САД и многи њени савезници, укључујући Велику Британију, још увек нису вољни да ставе своје трупе у директну конфронтацију са руским снагама. Чини се да је теорија да Русија не би напала Украјину да има западне безбедносне гаранције и даље представља већи ризик него што су САД и њени савезници спремни да преузму.
- Украјина није чланица НАТО-а - рекао је заменик премијера Доминик Раб за Би-Би-Си у среду на питање да ли је Велика Британија спремна да постане гарант украјинске независности.
- Нећемо ангажовати Русију у директној војној конфронтацији - рекао је он.
Разговарало се о чланству у Европској унији као о решењу
Неколико европских земаља - укључујући Пољску, Летонију, Бугарску и Чешку Републику - се залагало за придруживање Украјине ЕУ и верују да би чланство могло да пружи тој земљи одређену меру заштите.
- За Русију би било тешко да нападне земљу чланицу ЕУ - рекао је један европски званичник. "Зато што би то аутоматски могло да подразумева много већу подршку тој земљи.
Али чак и најватренији про-ЕУ посланици у украјинском парламенту кажу да чланство у ЕУ не би било довољно да осигура њихову безбедност.
Украјински посланик Ivanna Климпуш-Цинцадзе, председница Одбора украјинског парламента за интеграцију Украјине у ЕУ , рекла је у среду да, иако је читав свој професионални живот била посвећена евроатлантиста, "не мислим да би ЕУ била то заштитни штит за (Украјину) у војном смислу какав би НАТО могао да буде".
У међувремену, земље чланице НАТО-а још увек нису имале чврсте дискусије унутар алијансе о украјинском безбедносном предлогу, рекао је званичник ЕУ, јер и даље не верују да Руси преговарају са Украјином у доброј вери - и да је сваки могући договор подржан западне безбедносне обавезе би могле бити брзо нарушене.
Русија прво мора да покаже да је озбиљна у повлачењу и да се посвети томе да дозволи Украјини да одржи снажну војску, у суштини одустајући од захтева да се Украјина "демилитаризује", рекао је званичник. Али изнад свега, додао је званичник, Украјина прво мора да победи у рату и да јој се за то пружи подршка.
Анастастија Радина, још један посланик у украјинском парламенту, рекла је да Украјина тражи "изводљиве безбедносне гаранције, а не само још један будимпештански меморандум".
- Само да подсетим да је Украјина по Будимпештанском меморандуму уништила делове нашег нуклеарног арсенала, али је доста тога предато Русији - рекао је Радина. "Где нас је то довело? Чувши сада да свет не може ништа да уради Русији јер има највећи нуклеарни арсенал на свету. Али ми смо били гурнути да допринесемо том арсеналу."
Понављајући европском званичнику, Радина је рекао да је суштина да "пре него што се почну правити разговори о безбедносним гаранцијама, заправо морамо да обезбедимо да Украјина победи у овом рату".
- Оно што помаже на терену је оружје - додала је она. "И ми смо тражили да се ово оружје одмах испоручи. По могућству јуче. Најбоља опција би била прекјуче. Овако је хитно".