РУСИ ПРОМЕНИЛИ ТАКТИКУ НА РАТИШТУ: Досад су слали стотине војника у "КЛАНИЦУ", али више неће бити тако (ВИДЕО)
Током Другог светског рата, јапанске трупе често су изводиле нападе у којима су налетима војника желели да преплаве савезничке трупе.
Савезници су такве нападе називали "навале банзаија" и одговарали отварањем ватре из митраљеза и минобацача. Осамдесет година касније, у Украјини, руске трупе користе сличну тактику. Разлика је у томе што Украјинцима понестаје муниције, увелико зато што проруски републиканци у америчком Конгресу још увек блокирају слање америчке помоћи Украјини, пише Форбес.
ЈОШ ЈЕДНА НЕПРОСПАВАНА НОЋ ЗА УКРАЈИНЦЕ: ПВО имао пуне руке посла, ни Русима није било боље! ДРОНОВИ у пуном ГАСУ!
МАШИНЕРИЈА КРЕМЉА НЕ СТАЈЕ НАКОН АВДИЈЕВКЕ: Украјинци се повукли из још два села, отвара се пут ка ДУБИНИ Донбаса, ЗЕЛЕНСКИ у великом проблему
СПЕЦИЈАЛНЕ СНАГЕ АЛИЈАНСЕ ПРИМЕЋЕНЕ НА ФРОНТУ?! Руси тврде да је НАТО већ распоредио трупе у Украјини: "То за нас није апсолутно никаква тајна"
Напади у којима се прво у "кланицу" шаљу копнене трупе нису ништа ново у овом рату, али тактика се мења. Приметивши очајничку несташицу артиљеријске муниције међу украјинским трупама, Руси се надају како константне навале трупа у оклопним возилима могу да исцрпе украјинско оружје брже него што Украјинци могу да исцрпе руско људство.
Нова тактика
Украјински центар за одбрамбене стратегије је банзаи тактику приметио у борбама западно од рушевина Бахмута на истоку Украјине.
- Нападачка група од око 100 или 200 војника на осам до 12 борбених возила убрзано напредује ка фронту и покреће напад - објаснили су из центра.
- Због недостатка муниције међу Украјинцима, део нападачке групе долази до мете и креће у борбу. Истовремено се и друга нападачка група убрзано креће према бојишту. Ова тактика омогућава континуирано гомилање трупа, али резултира и значајним губицима за непријатеља. Губи се до 60 одсто оклопних возила у једном нападу, као и до половине трупа. Овакви напади доводе и до повећаних губитака међу украјинским јединицама, што је за њих критично - закључују.
70. моторизирани одред руске војске ову тактику је употребио у селу Роботине на југу Украјине у суботу. Најмање два оклопна возила БМП-3 пратила су возила за транспорт трупа у ово уништено насеље. Из возила у покрету излазили су војници и скривали се у урушеним зградама.
Возила БМП-3 потом су се повукла, пуштајући пешадију да се боре сами против украјинске 65. механизиране бригаде и њених дронова. Чини се да је врло мало Руса преживело.
Руси су исто покушали и наредног дана, овај пут с три возила БТР-82. Украјинска мина уништила је једно возило. Друго је наводно ракетним бацачем погодио војник из 118. механизиране бригаде и тако барем привремено зауставио напад.
Украјинци: Руси у оваквим нападима губе стотине војника дневно
За овакве банзаи нападе Руси плаћају високу цену, а они помажу да објасне зашто Руси губе око 800 војника дневно, кажу из украјинског Министарства одбране. Они објашњавају и зашто су Руси, како процењује опен-соурце аналитичар Ендрју Перпетуа, отписали или напустили 19 оклопних возила за само задња два дана.
За прве две године рата, Руси су у просеку губили око 80 борбених возила месечно. У последње време губе их по неколико стотина месечно. То је исцрпљивање које чак ни Руси са својим великим залихама возила из Хладног рата не могу дуго да подносе. Кремљ има довољно возила за можда још једну годину жестоких борби. Након тога, Руси ће морати да пронађу други начин за транспорт до фронта, пише Форбес.
Ипак, краткорочно гледајући, модерни банзаи напади – колико год они били скупи за Русе – функционишу. Роботине је сада у "сивој зони", где ни Руси ни Украјинци немају пуну контролу, а из центра кажу како су Руси напретке остварили и око насеља Иванивске.
Вести из Украјине читајте ОВДЕ.
Извор: Србија Данас/Форбес/Давид Axe/Preneo: В.М.